Zaprezentowane przez KGHM wyniki za pierwsze półrocze 2023 roku pokazują, że górniczo-hutniczy koncern osiągnął bardzo dobre wyniki produkcyjne. Dużo gorsze były za to wskaźniki finansowe.
Jak zaznaczył podczas konferencji wynikowej prezes zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot, wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej KGHM ma w dużym stopniu otoczenie makroekonomiczne, np. koniunktura światowej gospodarki i sytuacja gospodarcza w krajach, które kreują popyt na miedź. Pierwsze półrocze tego roku było pod tym względem trudne, a gospodarki wielu krajów mierzyły się z tzw. techniczną recesją.
– Jeśli chodzi o otoczenie makroekonomiczne, tutaj zwraca uwagę w szczególności cena miedzi, która w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku spadła w sposób znaczący. Średnia cena miedzi w pierwszym kwartale wyniosła 8700 dolarów za tonę i była o 11 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. To jest znaczący spadek cen tego surowca, mający oczywiście istotny wpływ na nasze wyniki – wskazał prezes Zdzikot. Jak dodał, średnia cena srebra pozostała blisko średniej z pierwszego półrocza 2022 roku.
Zadowoleni z wyników
Szef miedziowego koncernu podkreślił, że wyniki produkcyjne były bardzo dobre – jedne z najlepszych w historii.
– Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych przez Polską Miedź – główną spółkę Grupy. Wyniki produkcyjne pozwalają nam w dużej mierze mitygować ryzyka związane z presją kosztową, która ujawnia się ze względu na wahania na rynku energii czy też na rynku stali – powiedział.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.