Będą urlopy górnicze lub energetyczne dla pracowników sektora węgla brunatnego i elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata. Tak 17 sierpnia zdecydował Sejm, przyjmując ustawę o osłonach socjalnych w ostatecznym kształcie. Wszystko to w związku z projektem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, który jest bardzo pozytywnie przyjmowany także przez instytucje finansowe.
Nowe przepisy w praktyce wcielą w życie postanowienia zawartej w grudniu 2022 r. umowy społecznej, poprzedzającej przygotowywane obecnie przekazanie węglowych aktywów wytwórczych oraz kopalń węgla brunatnego do NABE – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż 4 lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia naliczanego jak za urlop wypoczynkowy.
Jednocześnie dla osób z co najmniej 5-letnim stażem pracy, które nie będą mogły skorzystać z urlopów przedemerytalnych, przewidziano jednorazowe odprawy, w sumie równowartość 12-miesięcznego wynagrodzenia.
Przypomnijmy, że 10 sierpnia PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty celem utworzenia NABE.
– To ostatni etap wraz z ustawą o gwarancjach finansowych dla NABE. W ten sposób zamykamy proces – ten długi, trudny i czasochłonny proces budowy agencji – podkreślił wówczas Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Zapewnił, że jesienią wszystkie aktywa węglowe zostaną wniesione do PGE GiEK. Jego zdaniem ten proces ma zasadnicze znaczenie dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa.
– Doprowadzony do końca zabezpiecza bezpieczeństwo energetyczne Polski na najbliższe dziesięciolecia. Daje gwarancje niezależności energetycznej Polski, daje gwarancje funkcjonowania energetyki węglowej i daje gwarancję bezpiecznej i kontrolowanej transformacji energetycznej – stwierdził minister.
Dodał, że dzięki powstaniu NABE spółki energetyczne uwolnione od aktywów węglowych będą mogły bez przeszkód pozyskać finansowanie zewnętrzne na inwestycje, które są zaplanowane i które będą w najbliższym czasie realizowane.
Potwierdza to agencja ratingowa Fitch, która wydzielenie aktywów węglowych m.in. z PGE oceniła pozytywnie. Transakcja jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe – dostarczycieli kapitału na inwestycje.
– To dobra wiadomość dla Polaków, bo efektywna działalność PGE pozwoli spółce w pełni wykorzystać potencjał w realizacji transformacji energetycznej, której najważniejszym celem jest obniżanie kosztów energii elektrycznej, z korzyścią zarówno dla gospodarstw domowych, firm oraz całej gospodarki – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.
Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa PGE GiEK, podkreślił, że silna branża energetyczna to silna gospodarka, dlatego mówiąc o transformacji energetyki, spółka myśli o przyszłości i o kolejnych pokoleniach.
– Naszym celem jest osiągnięcie sprawiedliwej transformacji, która przyniesie korzyści mieszkańcom, a także stworzy szanse rozwojowe dla nowych dziedzin polskiego przemysłu i usług oraz da impuls dla rozwoju polskich innowacji – dodał Zbigniew Kasztelewicz.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy dotyczy to również kopalń węgla kamiennego?