W piątek, 25.08., ukaże się kolejny, 34. numer Górniczej. Na pierwszej stronie polecamy artykuł Aldony Minorczyk-Cichy poświęcony górnikom węgla brunatnego i energetykom, a w szczególności jednorazowym odprawom, jakie otrzymają. Wspominamy także o ważnej rocznicy pierwszego protestu, który miał miejsce w tarnogórskim Fazosie w 1980 r. Był on zalążkiem tworzenia w Tarnowskich Górach silnych struktur NSZZ Solidarność. O 43. rocznicy porozumień sierpniowych wspominamy również na str. 2.
- Kolejny projekt realizowany przy współudziale Polskiej Grupy Górniczej dobiega końca. Tym razem związany jest z odmetanowaniem podziemnych wyrobisk. Zakłada wiercenie otworów kierunkowych nad eksploatowanymi pokładami węgla – pisze Kajetan Berezowski. Zachęcamy do lektury również na str. 2.
Z kolei o posiłkach profilaktycznych, jako dodatku do górniczego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach w Spółce Restrukturyzacji Kopalń oraz w Bogdance wspomina w swym materiale Jacek Madeja.
Na str. 3 o wykorzystaniu potencjału kopalń z prof. Adamem Smolinskim, wiceprezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń ds. innowacji technologicznych i zamówień, rozmawia Maciej Dorosiński.
- Spadek ceny miedzi na rynkach światowych ujemnie wpłynął na półroczne wyniki KGHM. Zaprezentowane przez KGHM wyniki za pierwsze półrocze 2023 roku pokazują, że górniczo-hutniczy koncern osiągnął bardzo dobre wyniki produkcyjne. Dużo gorsze były za to wskaźniki finansowe – podkreśla w artykule Wysoka produkcja, dużo mniejszy zysk Jacek Madeja.
Gaszenie metanu to nowy scenariusz realizowany przez Laboratorium VR działające w Polskiej Grupie Górniczej. Wirtualna rzeczywistość (VR) jest coraz bardziej istotnym elementem szkolenia pracowników. Technologię tę z powodzeniem wykorzystuje się i rozwija w Polskiej Grupie Górniczej. Przy zastosowaniu specjalnych gogli i kontrolerów realizowane są szkolenia z zakresu bhp dla pracowników dołowych oraz tych zatrudnionych na powierzchni – problem przybliża Maciej Dorosiński.
Na str. 5. polecamy fotoreportaż o górniczych Chwałowicach oraz relację z Festiwalu Orkiestr Dętych w Jaworznie pt. Moc dętego muzykowania.
Sięganie coraz głębiej po zasoby węgla kamiennego sprawia, że praca górników staje się coraz trudniejsza i bardziej niebezpieczna. Sytuacji tej trzeba zapobiegać i prowadzić odpowiednią profilaktykę, która wymaga konkretnych nakładów. Nie powinny zatem dziwić środki, jakie węglowe spółki co roku wydają na działania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – wskazuje w swym materiale na str. 6 Maciej Dorosiński. Przy okazji w imieniu autora odsyłamy do artykułu Sosnowiec pamięta o górniczych korzeniach. Dowiadujemy się m.in. o tym, że w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego dba się o przemysłowe dziedzictwo.
Czeska spółka węglowa OKD osiągnęła najwyższe ceny sprzedaży węgla w historii jej działalności. Będzie więc wielkie świętowanie, na które do Karwiny, 2 września br. serdecznie zaprasza kierownictwo tej spółki. Tym bardziej, że czeski Dzień Górnika świętować będą także polskie załogi. Wspomina o tym w artykule „Będzie wielkie świętowanie” Kajetan Berezowski.
Dariusz Walerjański, historyk i muzealnik to postać znana nie tylko w Zabrzu, gdzie działa i pracuje w Muzeum Górnictwa Węglowego. Autor wielu publikacji, jeden ze współpomysłodawców Muzeum Górnictwa Węglowego w obecnej formie, a także miłośnik zabytków związanych z kulturą przemysłową w wywiadzie udzielonym Kajetanowi Berezowskiemu szeroko opowiada o swoich życiowych pasjach.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.