Na skutek wstrząsu, do którego doszło 22 sierpnia br., wydobycie na jednej ze ścian kopalni Bobrek-Piekary zostało wstrzymane. Dokładne jego przyczyny mają teraz ustalić eksperci reprezentujący m.in. nadzór górniczy. Wstrząs o sile ok. 3,4 w skali Richtera (2x10^8 J) nie spowodował ofiar wśród górników, ani też strat w podziemnej infrastrukturze kopalni.
Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczanych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7).
Wstrząsy są naturalnym skutkiem działalności górniczej. Nie każdy wstrząs musi jednak oznaczać tąpnięcia. Ma ono miejsce wówczas, gdy w wyniku wstrząsu górotworu wyrobisko lub jego odcinek uległo gwałtownemu zniszczeniu bądź uszkodzeniu i nastąpiła całkowita lub częściowa utrata jego funkcjonalności albo też bezpieczeństwa jego użytkowania. Z kolei odprężenie górotworu to zjawisko dynamiczne spowodowane wstrząsem górotworu, w wyniku którego wyrobisko lub jego część uległo uszkodzeniu w stopniu nieznacznym.
W latach 2018-2022 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich i 98 wypadków powodujących czasową niezdolność do pracy. W tym okresie w kopalniach węgla kamiennego zarejestrowano 12 tąpnięć, w wyniku których zaistniały 22 wypadki śmiertelne, 2 wypadki ciężkie i 45 wypadków powodujących czasową niezdolność do pracy – wynika z raportu Wyższego Urzędu Górniczego.
W kopalniach rud miedzi zarejestrowano w omawianym okresie 7 tąpnięć, w wyniku których zaistniał 1 wypadek śmiertelny, 1 wypadek ciężki i 53 wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy.
W ub.r. w kopalniach rud miedzi tąpnięcia nie występowały, ale dla przykładu w 2019 r. w ich wyniku rannych zostało 33 pracowników kopalń. W tym samym roku w kopalniach węgla kamiennego w wyniku zaledwie czterech tąpnięć śmierć poniosło pięciu górników, 31 odniosło rany.
Liczba tąpnięć w 2022 r. była na zbliżonym poziomie, jak w latach poprzednich, natomiast na skutek tąpnięć, które wystąpiły w 2022 r., wypadkom śmiertelnym uległo 10 osób, a 15 doznało obrażeń ciała – co stanowi wzrost w odniesieniu do lat ubiegłych.
W 2022 r. zaistniało ponadto 18 odprężeń, o 5 więcej niż w 2021 r., W ich wyniku (2022 r.) 12 pracowników uległo wypadkom powodującym czasową niezdolność do pracy, podobnie jak w 2021 r. Z kolei w wyniku 15 odprężeń, jakie wystąpiły w ub.r. w wyrobiskach kopalń rud miedzi, zaistniało 6 wypadków powodujących czasową niezdolność do pracy. W kopalniach węgla kamiennego wystąpiły 3 odprężenia, w wyniku których miało miejsce 6 wypadków powodujących czasową niezdolność do pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ci sami eksperci co wpuścili terrorystów z Greenpeace na KWK Bielszowice hehe