KGHM podpisał długoterminową umowę o wartości od 9,6 do 14,2 mld zł z Grupą NKT, której dostarczy walcówkę miedzianą w latach 2023-2027 - poinformował miedziowy koncern we wtorek.
KGHM Polska Miedź podpisał kolejną długoterminową umowę sprzedaży z Grupą NKT. Polska Miedź dostarczy podmiotom NKT walcówkę miedzianą w latach 2023-2027. Wartość transakcji wynosi od 9,6 do 14,2 miliardów zł zależnie od dodatkowych opcji dotyczących ilości i okresu obowiązywania umowy - podał KGHM.
- Czujemy satysfakcję ze współpracy z Grupą NKT, nasza walcówka trafi do jednego z liderów europejskiego rynku przewodów i kabli, który dostarcza kluczowe rozwiązania dla europejskiej transformacji energetycznej - powiedział, cytowany w komunikacie KGHM, prezes koncernu Tomasz Zdzikot.
- Cieszymy się, że poprzez zawarcie umowy ramowej na dostawy walcówki miedzianej na najbliższe lata możemy zacieśnić wieloletnią współpracę z KGHM - zaznaczył prezes i dyrektor generalny NKT Claes Westerlind. Dodał, że pozwala to firmie pozyskiwać miedź blisko miejsca, w którym jest ona potrzebna.
Jak podał KGHM, walcówka miedziana o średnicy 8 mm jest jednym z głównych produktów koncernu, powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania Contirod głównie z wykorzystaniem katod własnych, wytwarzanych w oddziałach KGHM.
Dodano, że Huta Miedzi Cedynia produkuje walcówkę w pięciu klasach jakościowych. Produkt znajduje zastosowanie głównie w przemyśle kablowym, elektromaszynowym oraz elektrotechnicznym.
W 2022 r. produkcja walcówki i drutu w KGHM Polska Miedź wyniosła 284,8 tys. ton, co odpowiadało za blisko 11 proc. produkcji w Europie.
NKT A/S to notowana na giełdzie Nasdaq w Kopenhadze spółka projektująca, produkująca i instalująca rozwiązania w zakresie kabli energetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Duńska firma zatrudnia 4,5 tys. osób. W 2022 r. osiągnęła przychody w wysokości 2,1 mld euro.
KGHM Polska Miedź SA zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, m.in. miedzi i srebra. Koncern notowany na GPW w Warszawie posiada aktywa w Europie i obu Amerykach. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób. Największym akcjonariuszem KGHM jest polski Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. udziałów spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.