Polska Grupa Górnicza kończy kolejny projekt, tym razem realizowany wspólnie z z Głównym Instytutem Górnictwa, Uniwersytetem Oviedo w Hiszpanii oraz naukowcami z Wielkiej Brytanii. Miejscem badań była kopalnia Staszic-Wujek.
Projekt dotyczy odmetanowania podziemnych wyrobisk. Zakłada wiercenie otworów kierunkowych nad eksploatowanymi pokładami węgla.
Uwalniany w trakcie eksploatacji metan ujmowany jest długimi otworami kierunkowymi. Dzięki ich zastosowaniu można ograniczyć emisje metanu do wyrobisk i środowiska nawet o 30 proc. w stosunku do metod tradycyjnych.
Przy niewielkiej liczbie wykonanych otworów kierunkowych w stosunku do tradycyjnych metod odmetanowania można uzyskać praktycznie tę samą lub nawet większą ilość ujętego metanu – wynika z przeprowadzonych działań.
W Polsce pierwszy otwór kierunkowy dla odmetanowania wykonano na przełomie lat 2015 i 2016 w kopalni Mysłowice-Wesoła, a wcześniej w kopalniach JSW do celów hydrogeologicznych. Otwory takie były stosowane również w kopalniach KGHM Polska Miedź dla badań geologicznych.
Dostępność wierceń kierunkowych ograniczona była wcześniej brakiem odpowiedniego sprzętu i wysokimi kosztami jego pozyskania na rynku. Mimo to zastosowano ją już po części w kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie wykonano pięć otworów kierunkowych, w kopalni Sośnica - dwa takie otwory, w ruchu Chwałowice kopalni ROW, gdzie wykonano jeden taki otwór i w ruchu Halemba kopalni Ruda. Tam wykonano dwa otwory. Natomiast w ruchu Murcki-Staszic, gdzie prowadzono badania, wywierconych zostało w sumie osiem.
Obecnie specjaliści z Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej na jednej ze ścian kopalni Mysłowice-Wesoła realizują kolejne odwierty osiągając zadawalające efekty odmetanowania, co przyczynia się w znacznym stopniu do zwiększenia bezpieczeństwa pracującej załogi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.