W Spółce Restrukturyzacji Kopalń wzrosła wartość posiłków profilaktycznych (tzw. flapsów) – z 1,2 proc. do 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia. Podwyżka obowiązuje od 1 maja br., a za poprzednie miesiące pracownicy otrzymali jednorazowe wyrównanie.
Jak poinformowali już wcześniej przedstawiciele SRK, w spółce zostało podpisane porozumienie dotyczące wzrostu stawki posiłków profilaktycznych z 1,2 do 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia. Następnie cała dokumentacja, zgodnie z przepisami, została przesłana do Państwowej Inspekcji Pracy, celem zatwierdzenia i zamieszczenia zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, a podwyżka miała wejść w życie, gdy zakończy się cała procedura - PIP odeśle protokół i wprowadzone zostaną zmiany w ZUSP.
- Porozumienie o wzroście flapsów dla pracowników dołowych z 1,2 proc. minimalnego wynagrodzenia do 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia zostało zatwierdzone i wpisane do rejestru przez PIP w Katowicach. Wchodzą one w życie od 1 maja 2023 roku - 26 czerwca skierowano protokół dodatkowy do ZUZP – poinformował w piątek (18 sierpnia) Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK. Jak dodał za poprzednie miesiące wszyscy pracownicy otrzymali jednorazowe wyrównanie.
Oznacza to, że po wprowadzeniu podwyżki, dzienna stawka ekwiwalentu wypłacanego za posiłki profilaktyczne wzrosła w SRK z 43,2 zł do 54 zł.
W SRK zatrudnionych jest ok. 2500 osób. Flapsy przysługują jednak tylko pracownikom dołowym, których jest około 1300.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To o tak jest mniej niż w innych Spółkach Górniczycj. Dlaczego?.
A ilu z nich siedzi w biurach a reszta kosi trawę Ratownicy sprzątają ulice!!!
Może wreszcie kopalnie oddadzą państwu dotacje zamiast dokładać kolejne pieniądze kopidołom. !
Za niedługo będzie się opłacało robić za same flapsy..
A dlaczego tak mało? Powinno być co najmniej 10%. Bo jak nie tostrajk górników i ja,da na Warszawę że srubkami i oponami. Kibole gksy czekają na hasło.