Projekt Kazimierz OdNowa zakłada zagospodarowanie terenów i budynków po zlikwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz. W środę, 16 sierpnia, w dawnej hali zbornej byłego zakładu górniczego została podpisana umowa na dokumentację projektową tego przedsięwzięcia. Poinformował o tym w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
"Projekt opiera się na gruntownej transformacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po kopani Kazimierz-Juliusz. Na razie mówimy o wykonaniu dokumentacji projektowej (dopiero po tym możemy przystąpić do jakichkolwiek prac), ale już mogę Wam zdradzić, co chcemy, aby powstało w tym miejscu: przedszkole/żłobek, Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, utworzenie Sosnowieckiego Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców dzielnicy, w tym miejsca na małe usługi, jak gastronomia. Dokumentacja będzie gotowa za rok" - napisał gospodarz miasta.
Przypomnijmy, że 8 lat temu z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz na powierzchnię wyjechała ostatnia tona węgla. Kopalnia tym samym weszła w proces likwidacji, który trwał kilka lat. Miastu potem udało się pozyskać od Spółki Restrukturyzacji Kopalń pogórnicze nieruchomości i tereny, a na dodatek proponowany projekt Kazimierz OdNowa trafił na listę projektów kluczowych województwa śląskiego. Warto dodać, że pozostała po kopalni wieża K-1 trafiła do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Kazimierz OdNowa ma być przykładem modelowej transformacji społeczno-gospodarczej zmierzającej w kierunku zielonej, niskoemisyjnej gospodarki. Celem jest kompleksowa rewitalizacja zarówno społeczna i technologiczna przestrzeni po kopalni Kazimierz-Juliusz. Ma być to impulsem do rozwoju dla dzielnicy, ale także być świadectwem przywiązania do górniczej historii i tradycji tej części miasta. Koszt przedsięwzięcia, za które ma odpowiadać miasto, to ponad 82 mln zł. Dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego ma wynieść 70 mln zł.
Projekt jest zaplanowany na lata 2023-2026 i opiera się na gruntownej rekultywacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz i przypisaniu im nowych funkcji: społecznej, biznesowo-naukowej oraz historycznej. W jego ramach mają powstać: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, Sosnowieckie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, placówka przedszkolna, żłobek, przestrzeń do pełnienia funkcji małej usługi (typu bistro, kawiarnia) oraz zostanie zagospodarowane otoczenie celem stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców dzielnicy.
W stosunku do pokopalnianych obiektów i terenów zaplanowano cztery zadania. Pierwsze z nich dotyczy tzw. kompleksu BHP składającego się z części biurowej, cechowni, łaźni oraz lampowni. Tu zakłada się remont generalny budynku kompleksu BHP i dostosowanie go do nowych celów, czyli przedszkola, żłobka i dwóch placów zabaw. Kolejne zadanie dotyczy budynku stacji ratowniczej, który ma przejść remont generalny oraz dostosowanie do funkcji biurowej z przeznaczeniem pomieszczeń pod usługę/wynajem. Trzecie z zadań obejmuje budynek maszyny wyciągowej szybu K-1 i stacji transformatorowo-rozdzielczej 6kV wraz z budynkiem transformatorów z rozdzielnią elektryczną 500V. Tu także zostanie przeprowadzony remont generalny budynku dostosowanie budynku funkcji usługowej w postaci małej gastronomii np. jako restauracja, kawiarnia lub bistro. Ostatnie z zadań dotyczy budynku warsztatu MD. Zadanie obejmuje remont generalny budynku oraz dostosowanie go do funkcji biznesowo-usługowej np. jako powierzchnia biurowo-administracyjna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.