Gdyby żyła, w sierpniu obchodziłaby osiemdziesiąte urodziny. Pochodząca z wielodzietnej rodziny górniczej piosenkarka big-bitowa Karin Stanek do dzisiaj ma wiernych fanów, a jej miasto rodzinne pamięta o niej nadal.
– Bytom tradycyjnie upamiętni rocznicę urodzin Karin Stanek poprzez złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza pod rzeźbą plenerową Karin Stanek zlokalizowaną na Placu Karin Stanek – zapewnia Tomasz Sanecki z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Karin Stanek urodziła się w 18 sierpnia 1943 r. w Bytomiu. Po szkole podstawowej pracowała w charakterze gońca w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego. Szybko zrobiła wielką jak na tamte czasy i możliwości karierę muzyczną. Znaczną część życia spędziła w Republice Federalnej Niemiec, gdzie zmarła 15 lutego 2011 r. w miejscowości Wolfenbüttel w Dolnej Saksoni.
W rodzinnym mieście piosenkarka została upamiętniona. Przykładowo 15 lutego 2016 r. a więc w 5. rocznicę śmierci Karin Stanek odbył się koncert „Wspomnienie o Karin”. Kameralny program artystyczny wykonali Martyna i Wiesław Ciecieręga oraz bytomska grupa Obok Sceny.
Natomiast 23 listopada 2019 r. zorganizowano „Niezwykły Spacer śladami Karin Stanek”. Poprowadził go Bartosz Goździkowski, twórca audiobooka o piosenkarce pod tytułem „Wędrowny Nieznajomy”.
W mieście jest też Plac Karin Stanek oraz rzeźba przedstawiająca artystki. Nie ma za to wystawy typu muzealnego.
– Nie posiadamy pamiątek po Karin Stanek z okresu jej zamieszkiwania w Bytomiu, np. świadectw szkolnych, listów, dokumentów zatrudnienia w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego, fotografii. Nadmieniam jednak, że Stefan Papierowski, najwierniejszy fan, przyjaciel i popularyzator muzycznych dokonań artystki posiada bardzo dużo pamiątek. Pomimo, że Stefan Papierowski jest mieszkańcem Chorzowa, to praktycznie każda inicjatywa organizowana w Bytomiu jest z jego udziałem, a posiadane przez niego zbiory były już udostępniane w ramach współpracy – dodaje Tomasz Sanecki z UM Bytom.
Odnośnie publikacji na temat Karin Stanek w październiku 2022 roku w wydawanym przez bytomski magistrat miesięczniku „Rynek 7” ukazał się wywiad z wokalistką Katarzyną Moś. Stało się to w związku z wydaniem jej płyty „Kasia Moś - Karin Stanek” z nowymi aranżacjami utworów królowej big-bitu. W wywiadzie podejmowane były tematy życia i twórczości Karin Stanek.
Również jesienią 2022 roku ukazała się mapa z trasą spaceru „Śladami Karin Stanek w Bytomiu", która prowadzi do miejsc związanych z dzieciństwem i młodością artystki, jej działalnością sceniczną, miejscem pamięci o niej. Mapki te są dystrybuowane bezpłatnie w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.