Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła umowę na wykonanie rozpoznania geotechnicznego oraz robót uzdatniających i zabezpieczających teren przed powstawaniem deformacji nieciągłych w rejonie cmentarza przy ul. Jana Pawła II w Trzebini - poinformowały służby prasowe. Przypomnijmy, że sporych rozmiarów zapadlisko wystąpiło tam we wrześniu 2022 r. Doprowadziło ono m.in. do zniszczenia nagrobków. Spółka w tej kwestii zawierała ugody ws. wypłat odszkodowań.
Wykonawcą prac uzdatniających teren nekropolii jest FIBRENET Group z Sosnowca, wybrany w drodze przeprowadzonego przez SRK postępowania przetargowego zgodnego z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.
W pierwszej kolejności wykonawca przeprowadzi we własnym zakresie badania geofizyczne i geotechniczne gruntu oraz wykona projekt robót. Natomiast jeszcze we wrześniu mają rozpocząć się pierwsze tzw. prace w terenie. Zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt poprzez wykonane wcześniej otwory, firma planuje rozpocząć od października. Zgodnie z zawartą umową, prace uzdatniające teren cmentarza w Trzebini mają potrwać maksymalnie 12 miesięcy.
Jak wskazują eksperci występowanie zapadlisk w Trzebini, to konsekwencja prowadzonego w tym rejonie wydobycia węgla - płytko prowadzonej eksploatacji oraz sposobu likwidacji kopalni Siersza.
Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopienia wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.
Eksperci w toku badań wytypowali, które rejony miasta są najniebezpieczniejsze i wymagają natychmiastowych interwencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie uda się to zlecenie. Firma z Sosnowca nie da rady