Rząd chce zabrać Poczcie Polskiej usługi paczkowe i połączyć je z biznesem logistycznym Orlenu - ustaliła nieoficjalnie Rzeczpospolita.
Jak czytamy w piątek, 11 sierpnia, w Rzeczpospolitej, w Ministerstwie Aktywów Państwowych analizowana jest koncepcja podzielenia Poczty Polskiej i połączenia z koncernem naftowym. Zgodnie z nieoficjalnymi ustaleniami Rz, resort pracuje nad budową spółki, która byłaby w stanie rywalizować na rynku KEP (kurier, ekspres, paczka) z InPostem i zagranicznymi potentatami, jak DPD czy DHL.
Projekt - jak podaje gazeta - zakłada wydzielenie z Poczty do osobnego podmiotu usług kurierskich i logistycznych. Taki operator wymagać będzie znacznego kapitału zewnętrznego - stąd pomysł, by połączyć tę spółkę z Orlenem (gigant od kilku lat z powodzeniem rozwija usługę kurierską Orlen Paczka) - informuje Rz.
Resort kierowany przez Jacka Sasina nie odpowiedział na pytania Rz w tej sprawie. Orlen z kolei przyznał gazecie, że w kontekście najbliższych planów biznesowych rozważane są różne opcje, które przyczynią się do rozwoju sieci automatów Orlen Paczka. Na tym etapie nie komentujemy rozmów w sprawie potencjalnej współpracy (z Pocztą Polską) - zastrzeżono jednak w biurze prasowym płockiej spółki.
Według dziennika przedstawiciele Poczty Polskiej nie zaprzeczają, że istnieje możliwość podzielenia firmy. arząd jest w stałym kontakcie z właścicielem celem wypracowania optymalnych ram prawno-strukturalnych dla dalszego funkcjonowania spółki - wyjaśnia, rzecznik Poczty Daniel Witkowski, cytowany przez Rz.
Rzeczpospolita podkreśla, że ządowa koncepcja, choć budzi kontrowersje, wydaje się jednak zasadna. PP znajduje się w kiepskiej kondycji finansowej - musi przy rosnącej płacy minimalnej utrzymać ok. 70 tys. pracowników, a także sieć placówek, z których zdecydowana większość jest nierentowna. Miniony rok przyniósł jej 5,7 mln zł straty, gdy jeszcze w 2021 r. miała ponad 177 mln zł zysku - zauważa Rz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.