W czerwcu br. polskie kopalnie sprzedały nieco ponad 3 mln ton węgla. To najniższy wynik spośród historycznych danych prezentowanych przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.
Produkcja również jest na bardzo niskim poziomie, szybko rosną za to zwały węgla. Katowicki oddział ARP dane o krajowym rynku węgla prezentuje począwszy do 2007 roku. Czerwcowy odczyt jest bardzo zły i potwierdza coraz bardziej widoczny kryzys na polskim rynku węgla – związany z niskimi cenami tego surowca, jego malejącym udziałem w produkcji prądu oraz sprowadzeniem ogromnych ilości importowanego węgla. Z danych wynika, że w tym miesiącu polskie kopalnie sprzedały jedynie nieco ponad 3 mln ton węgla. To kolejny rekordowo niski poziom po odczytach w maju br. (3,32 mln ton) oraz kwietniu (3,34 mln ton). Dla porównania w czerwcu minionego roku sprzedaż krajowego węgla wyniosła 4,2 mln ton, a dwa lata temu było to 4,5 mln ton.
Produkcja wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. W czerwcu polskie kopalnie wyprodukowały 3,85 mln ton węgla, podczas gdy rok temu było to prawie 4,4 mln ton. Mimo tych niezbyt wysokich poziomów produkcji widać niestety coraz większy rozdźwięk pomiędzy produkcją a sprzedażą, co sprawia, że rosną zapasy węgla. W czerwcu ta różnica wyniosła ok. 0,8 mln ton. Jak wynika z danych ARP, na koniec czerwca zapasy węgla wzrosły do 3,26 mln ton – w maju było to 2,46 mln ton, a w kwietniu 1,93 mln ton. Dla porównania w czerwcu minionego roku zapasy węgla wyniosły 1,47 mln ton.
Po udostępnieniu czerwcowych danych można też podsumować pierwsze półrocze br. Te dane również nie wyglądają dobrze. Podczas pierwszych sześciu miesięcy polskie kopalnie wyprodukowały łącznie ponad 23,2 mln ton węgla. To oznacza, że produkcja była o niespełna 4,7 mln ton węgla niższa niż w analogicznym okresie minionego roku (wtedy wyniosła prawie 27,9 mln ton). Jeśli chodzi o sprzedaż, to w pierwszym półroczu br. wyniosła ona prawie 22 mln ton, podczas gdy w minionym roku było to blisko 28,4 mln ton. To oznacza, że sprzedaż w porównaniu z 2022 rokiem była niższa o ok. 6,4 mln ton węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.