Rynek pracy w Polsce stabilizuje się; liczba nowych ofert pracy jest tylko o 1 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem - wynika z raportu poświęconego monitoringowi procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy.
Zgodnie z raportem Oferty pracy w Polsce. Monitoring procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy przygotowanym przez firmę Grand Thornton, lipiec br. przyniósł 285 665 nowych ofert pracy. Jest to o około 2000 mniej niż w lipcu 2022 roku (niecały 1 proc. mniej). Zdaniem autorów raportu oznacza to, że pracodawcy cały czas tworzą nowe miejsca zatrudnienia i znaczna większość pracowników nie jest zagrożona bezrobociem.
Rynek pracy osiągnął stan równowagi. Liczba nowych procesów rekrutacyjnych w ostatnich miesiącach jest niemal identyczna, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydaje się, że zakończył się okres dostosowywania się rynku pracy do nowych warunków - wysokiej inflacji, wysokich kosztów funkcjonowania, wzrostu liczby kandydatów do pracy wynikającego z wojny na Ukrainie - ocenił, cytowany w informacji, Maciej Michalewski, szef firmy Element, która współpracowała przy tworzeniu raportu.
Zaznaczył, że większość pracodawców przeprowadziła konieczne restrukturyzacje (np. zwolnienia, ograniczenie nowych rekrutacji lub dostosowania planów inwestycyjnych) i wróciła do normalnego trybu działalności. Miejmy nadzieję, że niedługo przejdą znowu w tryb rozwoju i zobaczymy ponownie dodatnią dynamikę liczby ofert pracy - dodał.
Zgodnie z raportem w lipcu 2023 roku w większości badanych zawodów zanotowano spadki liczby ofert pracy w ujęciu rocznym. Największy przypada na branżę HR - pracodawcy opublikowali o 42 proc. mniej ofert niż w lipcu ubiegłego roku. Rzadziej poszukiwani byli także informatycy (-34 proc.), finansiści (-22 proc.), prawnicy (-18 proc.) oraz marketingowcy (-15 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.