Zakład Górniczy Eko-Plus ponownie wystąpił z wnioskiem o zgodę na rozpoznanie części złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1”. Tym razem obszar badań ma być nieco mniejszy niż to określono w ubiegłorocznym wniosku.
Na złożu „Powstańców Śląskich 1” wydobycie prowadziła w XX wieku KWK Powstańców Śląskich w Bytomiu. Kopalnia ta została zamknięta, a wydobycie z wykorzystaniem części jej infrastruktury podjął ZG Eko-Plus. Interesujące ją złoże znajduje się na pograniczu Bytomia i Radzionkowa. Nad złożem znajduje się m. in. autostrada A1 wraz ze zjazdem na drogą krajową nr 11 Bytom - Kołobrzeg, oprócz tego we fragmencie linia kolejowa nr 131 Chorzów Batory - Tczew, częściowo droga wojewódzka nr 911 Bytom - Świerklaniec. W zasięgu oddziaływania złoża przepływa z Bytomia do Piekar Śląskich rzeka Szarlejka.
Jesienią 2022 r. bytomska kopalnia Eko-Plus złożyła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wniosek środowiskowy. Dotyczył on terenu zajmującego na powierzchni obszar nieco ponad 1,01 km kw., z czego na terenie Bytom znajdowało się 0,49 km kw., a na terenie Radzionków - 0,52 km kw. Po opublikowaniu tej informacji przez portal nettg.pl napisały o niej inne media akcentując, że kopalnia chce dobrać się do złoża zalegającego pod autostradą. Tamten wniosek został jednak wycofany.
- Decyzją z 8 marca 2023 r. na wniosek Zakładu Górniczego Eko-Plus Sp. z o.o. umorzono w całości postępowanie administracyjne dla przedsięwzięcia pn.: „Projekt robót geologicznych dla rozpoznania części złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1”. - informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Kopalnia jednak nie zrezygnowała z węgla pozostawionego pod ziemią przez poprzedników i 12 lipca 2023 r. wpłynął do RDOŚ nowy wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Projekt robót geologicznych dla rozpoznania części złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1”. Wniosek ten jest obecnie analizowany.
- Administracyjnie, rejon badań wraz z zasięgiem oddziaływania przedsięwzięcia położony jest na terenie Bytomia, Radzionkowa i Piekar Śląskich. Przedmiotowy teren realizacji przedsięwzięcia — obszar badań, posiada kształt bryty wielobokowej o powierzchni rzutu poziomego wynoszącej 0,65 km2, z tego pod powierzchnią miasta Bytom występuje 0,23 km2, a pod powierzchnią miasta Radzionków 0,42 km2. Rzędne wysokościowe w obrębie terenu realizacji przedsięwzięcia kształtują się: maksymalna górna wysokościowa ok. 265 m p.p.t. (+25 m n.p.m.) oraz maksymalna dolna ok. 660 m p.p.t. (-370 m n.p.m.) przy rzędnej powierzchni + 290 m n.p.m. - wyjaśnia Natalia Zapała z RDOŚ.
Obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, posiada kształt bryły wielobokowej o powierzchni rzutu poziomego 1,48 km2, z czego na terenie miasta Bytom występuje 0,82 km2, na terenie miasta Radzionków 0,61 km2, a na terenie miasta Piekary Śląskie występuje 0,05 km2. Rzędne wysokościowe występujące w obrębie obszaru zasięgu oddziaływania, kształtują się: maksymalna górna wysokościowa ok. 215 m p.p.t. (+75 m n.p.m.) oraz maksymalna dolna 685 m p.p.t. (-395 m n.p.m.) przy rzędnej powierzchni ok. + 290 m n.p.m.
Zgodnie z przepisami prawa, po otrzymaniu takiego wniosku, RDOŚ występuje do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni Wód Polskich w Katowicach o stanowisko w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tu gdzie niema związków zawodowych dalej się opłaca.