Najczęściej przyjmujemy, że dobry słuch jest dla nas czymś oczywistym – jak bicie serca czy oddychanie. Z tego, jak ważny jest w naszym życiu, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy zaczynamy go tracić. Problemy ze słuchem najczęściej kojarzą się z osobami w podeszłym wieku. Trzeba jednak wiedzieć, że pogorszenie słyszenia może dotknąć każdego z nas, bez względu na to, ile mamy lat. Niektórzy ludzie bardziej niż inni są narażeni na tego typu ryzyko. Dotyczy to między innymi osób pracujących w niekorzystnych warunkach akustycznych.
Ryzyko zawodowe związane z narażeniem na hałas
Na co dzień wokół nas występuje niezliczona liczba źródeł hałasu. Jesteśmy na nie narażeni wszędzie – w domu, na ulicy, w pracy, w szkole. Hałas w środowisku pracy generowany jest przez różnego rodzaju urządzenia, maszyny, transport wewnątrzzakładowy (przenośniki, podajniki, suwnice) i wiele innych źródeł. Uważa się, że ekspozycja na głośne, nieprzyjemne i uciążliwe dźwięki jest szkodliwa dla organizmu człowieka. Hałaśliwe miejsca pracy często wywołują agresję, stres, niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie, zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Przebywanie w trwającym stale hałasie może przyczynić się również do uszkodzenia narządu słuchu. Zawodowe uszkodzenie słuchu przyjmuje różne formy. Dla jednych będzie to jedynie lekki niedosłuch, inni stracą słuch na jedno ucho, a jeszcze inni doświadczą całkowitej głuchoty. Tego rodzaju problemów w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na skuteczną ochronę przed konsekwencjami oddziaływania hałasu.
Które grupy zawodowe są najbardziej narażone na ubytek słuchu?
Na hałas najczęściej narażone są osoby pracujące na budowach albo w głośnych halach produkcyjnych, ale nie tylko. Do grup zawodowych najbardziej narażonych na ubytek słuchu należą też: policjanci, żołnierze, myśliwi, pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska, nauczyciele, muzycy orkiestrowi, operatorzy w call center, dentyści, pracownicy barów, pracownicy kopalń, hut i zakładów odlewniczych oraz osoby pracujące w pobliżu ruchliwych dróg.
Ochrona słuchu w środowisku pracy
Istnieje wiele metod ochrony przed hałasem. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej słuchu. W zależności od rodzaju występującego hałasu, a także od konkretnych warunków występujących w miejscu pracy, pomocne może być zastosowanie takich opcji jak: nauszniki wygłuszające, nauszniki ochronne, nauszniki przeciwhałasowe, zatyczki do uszu czy wkładki przeciwhałasowe. Przed uszkodzeniem słuchu przez hałas w środowisku pracy uchronić może także profilaktyka. Dzięki częstym kontrolom i testom można ustalić, czy pacjent ma ubytek słuchu, a w razie potrzeby zastosować odpowiednie rozwiązania. Badanie pokazuje też, w jakim stopniu konieczne będzie zastosowanie pomocy medycznych, jakimi są aparaty słuchowe. Celem ich noszenia jest poprawa jakości słyszenia i rozumienia mowy u osób z uszkodzeniami słuchu. Urządzenie dostosowuje się do danej sytuacji akustycznej, zapewniając lepsze wrażenia słuchowe. Każdy aparat dobierany jest indywidualnie do potrzeb danego pacjenta przez specjalistów audioprotetyki. W większości przypadków niedosłuch można leczyć. Jeśli pracujesz w otoczeniu generującym hałas, pamiętaj o profilaktyce przed narażeniem na tego rodzaju zagrożenia. Dzięki niej możesz utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.