Ubiegły rok w Bogdance zamknął się rekordowymi inwestycjami w poprawę bezpieczeństwa pracy. Wydatki na bhp sięgnęły blisko 195 mln zł. Spółka wyjaśniła na co, zostały wydane te środki. Był to nie tylko sprzęt, szkolenia i środki ochrony osobistej, ale także liczne działania edukacyjne i informacyjne.
Inwestycje w BHP nie są jedynie teraźniejszym, jednorocznym nakładem finansowym, ale świadomym wyborem strategicznym w kopalni. Zarząd rozumie, że utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa stanowi podstawę pracy górniczej. Dlatego inwestycje w ten obszar i polityka „zero tolerancji dla lekceważenia przepisów BHP” są traktowane jako kluczowy element strategii długoterminowego sukcesu spółki – powiedział Adam Partyka, wiceprezes LW Bogdanka ds. pracowniczych i społecznych.
Na co konkretnie kopalnia wydała tak znaczne sumy?
- Ograniczanie zagrożeń technicznych oraz poprawa warunków pracy realizowana była w ubiegłym roku w Bogdance poprzez wymianę maszyn zapewniających większe bezpieczeństwo dla pracowników, szkolenia dotyczące obsługi maszyn, urządzeń i instalacji wymagających odpowiednich kwalifikacji, a także obsługi drobnej mechanizacji. Prowadzono też ciągłe monitorowanie stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz wdrażano liczne nowatorskie rozwiązania techniczne przy obsłudze sprzętu i narzędzi o podwyższonych standardach bezpieczeństwa - wyjaśnia wiceprezes.
Dodaje, że w 2022 r. dokonano zakupu stacji automatycznego wytwarzania emulsji, stacji chłodzenia emulsji i stacji uzdatniania wody. Miała też miejsce dostawa stacji pomp do zasilania układu hydraulicznego sekcji obudowy zmechanizowanej w czasie prac związanych z przezbrajaniem ściany oraz dostawa przewoźnych, ognioszczelnych stacji transformatorowych. Zakupiono też nowy przemysłowy system transmisji danych, fabrycznie nowe ciągniki manewrowe oraz specjalistyczną lokomotywę spalinową.
Spółka na ten rok zaplanowała m.in. zakup specjalistycznego urządzenia wiercąco – kotwiącego, sterowanego bezprzewodowo przeznaczonego do pracy w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny, w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem metanu i pyłu węglowego, jak również 11 zestawów urządzeń do monitorowania punktów załadowczych pod zbiornikami retencyjnymi.
- Nie tylko sam sprzęt pomaga utrzymać bezpieczeństwo w kopalni. Najważniejszy jest człowiek i jego zdrowy rozsądek, który przypomina mu, że przestrzeganie procedur oraz przepisów jest kluczem do jego bezpieczeństwa. Podchodząc w ten sposób do pracy, dbamy o bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Zwracamy uwagę pracownikom, że jeśli widzą jakąś nieprawidłowość, co potencjalnie może zagrażać zdrowiu lub życiu, to muszą na taką sytuację zareagować, a nie przechodzić obojętnie. Bardzo istotne są szkolenia, rozmowy z pracownikami oraz profilaktyka. Prowadzimy liczne kursy, w tym pierwszej pomocy oraz prezentacje na temat zagrożeń związanych m.in. z eksploatacją, zbrojeniem i likwidacją ścian oraz drążeniem wyrobisk. Prezentujemy tam m.in. wizualizacje z wypadków i filmy instruktażowe realizowane przez pracowników naszej firmy. Organizujemy na powierzchni otwarte spotkania, takie jak Dni Bezpieczeństwa czy Dni dla zdrowia, gdzie pracownicy mogą skorzystać z szeregu nieodpłatnych badań lekarskich. W kopalni funkcjonuje tzw. Komisja Wynalazczości, do której wpływają pomysły pracowników LW Bogdanka, gdzie po pozytywnej weryfikacji są wdrażane w funkcjonowanie zakładu górniczego – wyjaśnia Dariusz Szweda, kierownik Działu BHP w LW Bogdanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.