W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej pracuje obecnie 1136 nowych sekcji obudów zmechanizowanych, wyprodukowanych na podstawie dokumentacji własnej przez Zakład Remontowo-Produkcyjny PGG. Do końca br. przewiduje się dostarczenie kolejnych 505 sztuk, a w latach 2024-2026 w sumie 1564 nowych sekcji.
Do produkcji sekcji obudów zmechanizowanych używa się stali m.in. typu alform 700. Pod względem wytrzymałościowym jest to materiał o parametrach podobnych do stali typu S690QL. Jest to stal termomechanicznie walcowana, przez co nie ma potrzeby podgrzewania jej w procesie spawania. Odpada więc konieczność dostarczenia dodatkowej energii cieplnej, jak w wypadku stali S690QL. Sekcje dostosowane są do najtrudniejszych warunków panujących w podziemnych wyrobiskach – mogą pracować w zagrożeniu wstrząsem górotworu. Są szyte na miarę każdej kopalni. Podzespoły z jednego typu obudowy pasują do obudowy innego typu, hydraulika siłowa i pomocnicza jest w 100 proc. zamienialna, prócz stojaków.
– Wprowadziliśmy w kopalniach PGG standaryzację i unifikację obudów zmechanizowanych. Od dwóch lat wszystkie zakupy obudów odbywają się według dokumentacji typu ZRP PGG. Produkujemy trzy typy obudów w zakresie wysokości – niska, średnia i wysoka i takie też są dostarczane do kopalń – wyjaśnia Jan Gil, dyrektor Zakładu Remontowo-Produkcyjnego PGG w Bieruniu.
W zależności od mocy przerobowej zakładu, produkcja prowadzona jest we własnym zakresie bądź w kooperacji.
– Część lub nawet całe zlecenie przetargowe kierujemy na rynek zewnętrzny. W tej kwestii nie ma żadnych obaw, ponieważ wszystkie firmy zewnętrzne produkują te obudowy według naszej dokumentacji – potwierdza Jan Gil.
W zależności od mocy przerobowej zakładu, produkcja prowadzona jest we własnym zakresie bądź w kooperacji. Zdj. Kajetan Berezowski
W ramach obniżenia kosztów produkcji ZRP utrzymuje standaryzacje i unifikacje maszyn w PGG. W śląskich kopalniach PGG pracuje obecnie 1136 nowych sekcji obudów zmechanizowanych wyprodukowanych na podstawie dokumentacji własnej ZRP. W 2023 r. przewiduje się dostawę kolejnych 505 nowych sekcji przeznaczonych dla kopalń PGG. W planach na lata 2024-2026 jest wyprodukowanie kolejnych 1564 sztuk sekcji obudów zmechanizowanych.
W ostatnim okresie bieruński ZRP dużo inwestuje. Na placu przed halami montażowymi w Woli stanęła niedawno ogromnych rozmiarów suwnica, jedna z największych używanych przez duże zakłady produkcyjne na południu kraju. Jej rozstaw torowiska, wynoszący 58 m i wysokość 12,5 m, w znacznym stopniu usprawniają obsługę placu materiałowego.
– Gromadzimy ogromne ilości stali niezbędnej do produkcji obudów, która trafia do zakładu w Woli od producenta, firmy ArcelorMittal. Do tej pory w użyciu był dźwig samojezdny, ale przy wciąż zwiększającej się produkcji niezbędne stało się zakupienie suwnicy. Jest bezpieczniej, a procesy związane z transportem materiału uległy wyraźnemu skróceniu – zwraca uwagę Tomasz Ziajka, dyrektor ds. ekonomicznych ZRP PGG w Bieruniu.
Aby dostosować się do potrzeb kopalń PGG, zakupiono również wytaczarko-dogniatarkę. Dzięki temu urządzeniu zwiększy się produkcja hydrauliki siłowej.
– Przypłynęła do nas z USA i jest urządzeniem złożonym, w którym przy jednym cyklu produkcyjnym występują dwa rodzaje obróbki – ma to istotny wpływ na ekonomię wytwarzania produktu. Pierwszym rodzajem obróbki występującym w tym procesie jest obróbka skrawaniem, drugim natomiast jest obróbka plastyczna polegająca na utwardzeniu powierzchni obrabianej za pomocą rolek dogniatających. Uzyskana w ten sposób powierzchnia cylindrów siłowników hydraulicznych charakteryzuje się podwyższonymi właściwościami mechanicznymi, w tym wzrostem wytrzymałości zmęczeniowej i odporności na zużycie ścierne, a także zmniejszoną chropowatością. Za pomocą tego urządzenia możemy obrabiać cylindry siłowników hydraulicznych o mniejszych średnicach od 60 mm do 220 mm i długości 2000 mm, z wydajnością na skalę masową, ze względu na zastosowanie złożonego procesu produkcyjnego – wyjaśnia w szczegółach Tomasz Ziajka.
W br. nowe sekcje obudów zmechanizowanych trafiły już do ruchów Jankowice, Marcel, Rydułtowy i Chwałowice kopalni ROW, obydwu ruchów kopalni Piast-Ziemowit, ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek, ruchu Bielszowice kopalni Ruda oraz kopalni Bolesław Śmiały.
Poziom świadczeń dla kopalń w tym roku przekroczy 300 mln zł, a w przyszłym planuje się na poziomie 470 mln zł i będzie najwyższy w całej 20-letniej historii zakładu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.