Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów, ale Dow zanotował trzynasty wzrostowy dzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1987 roku. W centrum uwagi była zgodna z przewidywaniami podwyżka stóp proc. Fed.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,23 proc. i wyniósł 35.520,12 pkt. Indeks ma najdłuższą wzrostową serię od 1987 roku. Trwa ona już od trzynastu sesji z rzędu.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,02 proc. i wyniósł 4.566,75 pkt.
Nasdaq Composite stracił 0,12 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.127,28 pkt.
Fed podniósł w środę stopy proc. w USA o 25 pb. do poziomu 5,25-5,50 proc. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb.
Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej może być właściwe, ale będzie zależało od napływających danych.
- Fed chce kontynuować pracę w tempie, które uważa za właściwe - poinformował prezes Fedu Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA. Według Powella, trajektoria polityki monetarnej będzie teraz trudna do przewidzenia, będzie zależna od danych makroekonomicznych.
- Będziemy nadal podejmować decyzje z posiedzenia na posiedzenie, opierając się na całości napływających danych i ich implikacjach dla perspektyw aktywności gospodarczej i inflacji, a także bilansu ryzyk. Pozostajemy zaangażowani w sprowadzenie inflacji z powrotem do naszego dwuprocentowego celu i utrzymanie dobrze zakotwiczonych długoterminowych oczekiwań inflacyjnych - powiedział prezes Fedu.
- Chcemy kontynuować pracę w tempie, które uważamy za właściwe. Myślę, że zwolnienie tempa ma sens, ponieważ teraz podejmujemy ostateczne decyzje. Tak właśnie zrobiliśmy na poprzednim spotkaniu. I myślę, że jest to możliwe, wspomniałem wcześniej, że będziemy zacieśniać politykę monetarną na co drugim spotkaniu. Nie wykluczamy takiej możliwości. To naprawdę zależy od tego, co powiedzą nam dane - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.