Zachodnie media w tonie rozczarowania informują o końcowym komunikacie ministrów energetyki krajów G-20 w sprawie ograniczenia i zakazu zużycia paliw kopalnych w energetyce. Konferencja poświęcona tej tematyce, zakończyła się 22 lipca w Indiach, bez wspólnego komunikatu. Osią debaty stały się nie paliwa kopalne, ale potrojenie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, co miało wyeliminować paliwa kopalne z energetycznego rynku na świecie.
O związanej z tym irytacji środowisk ekologicznych i klimatologów pisze amerykański portal energetyczny Power Energy (G20 nations fail to reach agreement on fossil fuel cuts -24 lipca 2023). Zachodnim krajom, które forsują tego rodzaju propozycje, jednomyślnie sprzeciwiły się azjatyckie mocarstwa naftowo – węglowe. Przewodziła im Arabia Saudyjska, która była wspierana przez kilka innych krajów. Wśród nich znaleźli się główni producenci paliw kopalnych, Rosja, Chiny, RPA i Indonezja, które sprzeciwiają się zobowiązaniu do potrojeniu mocy odnawialnych źródeł energii do końca tej dekady.
Amerykańskie medium nie może wyjść z podziwu, że wobec takich dowodów zmian klimatycznych, jak tegoroczne rekordowo wysokie temperatury, kraje te nie znajdują zrozumienia dla podjęcia natychmiastowych działań mających zapobiec globalnej katastrofie klimatycznej.
Natomiast brytyjski The Independet zwraca uwagę na zbliżające się kolejne jeszcze ważniejsze spotkania i szczyty, które wobec porażki na stosunkowo niskim szczeblu politycznym ministrów, mogą nie odnieść spodziewanego sukcesu (Weak tea: G20 fails to agree on cutting down fossil fuels - 24 lipca 2023). Chodzi tu o mający się za dwa miesiące odbyć szczyt G 20 we wrześniu i cztery miesiące później konferencja klimatyczna ONZ, które mogą napotkać na ten sam sprzeciw.
W hinduskich mediach, które reprezentują gospodarza tego spotkania klimatycznego zauważa się, że w oficjalnych dokumentach brak jest informacji o krajach przeciwnych zakazowi paliw kopalnych, co rodzi pytania o przejrzystość szczytu energetycznego G-20 (Hindustan News Hub - Russia and Saudi Arabia came with China, gave a blow to friend India, retreated on renewable energy, 25 lipca 2023). Krytycy argumentują, że bez ich ujawnienia trudno jest odnieść się do konkretnych obaw, które wpłynęły na ich decyzję.
Brak przejrzystości zwraca uwagę na wyzwania stojące przed organizacjami międzynarodowymi, próbującymi zjednoczyć różne kraje o różnych interesach i priorytetach. Na tle tych sporów brytyjski Daily Sceptic (Cancellations Start For John Clauser After Nobel Physics Laureate Speaks Out About Corruption Of Climate Science- 24 lipca 2023) odnotowuje pogłębiający się podział wśród laureatów nagrody Nobla, na wybitnych uczonych, którzy popierają politykę klimatyczną i na tych, którzy nimi nie są, ponieważ poddają krytyce, jej wymogi, cele, ustalenia, założenia i osiągnięcia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.