- Ponad 6,5 tys. ulicznych lamp sodowych wymieni do końca roku na energooszczędne Tauron w Tarnowskich Górach; zamontuje też tam kilkaset nowych lamp. Po modernizacji zużycie energii potrzebnej na oświetlenie tego miasta ma spaść o niemal 60 proc. - podał we wtorek koncern.
O rozpoczęciu modernizacji sieci oświetleniowej na terenie Tarnowskich Gór poinformował we wtorek rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch. Cytowany przezeń prezes spółki Tauron Nowa Energia, która obsługuje oświetlenie uliczne na terenie czterech województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego Piotr Apollo wskazał, że takie inwestycje mogą zmieniać wizerunek okolicy.
- To determinuje rozwój ekonomiczny takich miejsc, dzięki zwiększeniu atrakcyjności dla inwestorów prywatnych, wzrostowi frekwencji turystów czy zainteresowania inwestycjami budowlanymi na terenie gminy. Do tego dochodzi kwestia świadomości ekologicznej, a inwestycja w ledy wpisuje się idealnie w ten trend - ocenił Apollo.
Przed modernizacją sieć oświetleniowa na terenie gminy Tarnowskie Góry składała się z 6,5 tys. opraw o mocy 661 kW. Koncern wyliczył, że zapewniając mieszkańcom oświetlenie zgodnie z wymogami, a więc przez 4150 godzin rocznie, w skali roku system w tej konfiguracji zużywał 2 743 150 kilowatogodzin (2 743,15 MWh).
Po modernizacji gminne przestrzenie publiczne oświetlać będzie niemal 7,4 tys. opraw ledowych, których moc sumaryczna wyniesie 265,5 kW. Roczny pobór energii elektrycznej wyniesie zatem 1 101 825 kWh (1 101,8 MWh). Dzięki tej inwestycji zmniejszy się także emisja dwutlenku węgla do atmosfery - z niemal 2,1 tys. ton rocznie do niespełna 710 ton.
Dążymy do tego, żeby oświetlenie będące własnością Taurona spełniało najwyższe możliwe standardy sprawności i bezpieczeństwa. Od kilku lat sukcesywnie zastępujemy przestarzałą sodę energooszczędnymi ledami, dlatego do końca roku jedna piąta wszystkich latarni będących naszą własnością ma posiadać nowoczesne źródło światła - wskazał prezes Taurona Nowych Technologii.
Oprawy sodowe na terenie Tarnowskich Gór w większości pochodzą z lat 90. ub. wieku. Ich poliwęglanowe klosze są już pożółkłe i zmatowiałe, a to obniża ich wydajność. Ponadto dla budowy sieci oświetleniowych w tym okresie nie obowiązywały żadne normy i przepisy regulujące sposób oświetlania miejsc publicznych.
Te weszły w życie w 2005 r., dlatego wcześniej oprawy montowane były np. na zbyt krótkich wysięgnikach, na co drugim słupie czy pod niewłaściwym kątem. Po modernizacji, która powinna zakończyć się w grudniu tego roku, oświetlenie na terenie gminy Tarnowskie Góry ma spełniać normy dla tego typu instalacji.
Koncern Tauron jest właścicielem ok. 700 tys. punktów świetlnych na terenie ponad 600 gmin na południu Polski. Sukcesywna wymiana tego oświetlenia sodowego na ledowe wpisuje się w strategię Zielonego Zwrotu Taurona, która zakłada inwestowanie w technologie zeroemisyjne lub energooszczędne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.