Węgiel brunatny wraz ze swoim kamiennym „bratem” tworzy podstawę polskiego miksu energetycznego. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w minionym roku z tych właśnie paliw pochodziło 69,1 proc. wyprodukowanej energii.
W przypadku węgla brunatnego było to 26,5 proc., co świadczy o jego wciąż pewnej pozycji w miksie. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają zasoby tego paliwa w naszym kraju. Pod lupę wziął je Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, który z końcem czerwca opublikował „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce”. Dotyczy on stanu na koniec 2022 r.
Węgiel brunatny należy do grupy pierwotnych, nieodnawialnych źródeł energii. Zawiera od 58 do 78 proc. pierwiastka węgla. Pod względem uwęglenia jest utworem pośrednim między torfem a węglem kamiennym. Tworzy pokłady o miąższości od kilku do kilkudziesięciu metrów bądź przyjmuje formę soczew. W Polsce najczęściej występuje węgiel brunatny z młodszych okresów geologicznych, głównie z paleogenu i neogenu, a wykorzystywany jest w większości jako surowiec do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, rzadziej w przemyśle chemicznym.
Według „Bilansu…” w Polsce na koniec 2022 r. mieliśmy 91 udokumentowanych złóż tego paliwa. Geologiczne zasoby bilansowe węgli brunatnych wynoszą 23 084,83 mln t, z czego większość, czyli 23 084,19 mln t, stanowią węgle energetyczne, pozostałe 0,64 mln t to węgle bitumiczne.
„Ponad 22 proc. (5 185, 33 mln t) bilansowych zasobów geologicznych złóż węgla brunatnego stanowią zasoby złóż w tzw. rowie poznańskim. Są to złoża: Czempin, Gostyń, Krzywin i Mosina, których potencjalna eksploatacja – ze względu na ochronę środowiska (powierzchni) i, na tym obszarze najlepiej w kraju rozwinięte, wysokotowarowe rolnictwo – jest przedmiotem sporów i konfliktów między społecznościami lokalnymi, organizacjami ekologicznymi i zwolennikami zagospodarowania złóż. Może to poważnie utrudnić w przyszłości ich zagospodarowanie” – czytamy w publikacji PIG-PIB.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.