Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła ugody na wypłatę odszkodowań z 9 poszkodowanymi. Sprawa dotyczy nagrobków uszkodzonych wskutek zapadliska na cmentarzu parafialnym w Trzebini, które powstało 20 września 2022 roku - poinformowała spółka w środę, 19 lipca.
Jak poinformowali przedstawiciele SRK, środki finansowe zostały już przekazane. W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w minionym roku na cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II powstało zapadlisko o głębokości 10 metrów i średnicy 20 metrów. Podczas zdarzenia nie było osób poszkodowanych, ale uszkodzonych zostało około 50 grobów.
Do tej pory w Trzebini powstało już ponad 30 zapadlisk. Występowanie zapadlisk nasiliło się w tym roku - od początku 2023 roku ziemia zapadła się już w ponad 20 miejscach.
Jak wskazują eksperci występowanie zapadlisk w Trzebini, to konsekwencja prowadzonego w tym rejonie wydobycia węgla - płytko prowadzonej eksploatacji oraz sposobu likwidacji kopalni Siersza. Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopienia wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.
W ramach podjętych działań ratunkowych, eksperci wytypowali, które rejony miasta są najniebezpieczniejsze i wymagają natychmiastowych interwencji. Jak argumentuja przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk jest podnoszący się poziom wód gruntowych, dlatego kilka tygodni temu rozpoczęły pracę specjalne pompy, które mają go utrzymywać na stałym poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.