Wprowadzenie uproszczeń dotyczących każdego etapu działania i prowadzenia firmy zakłada projekt noweli o ulepszeniu środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, którym w poniedziałek ma się zająć rząd.
Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano, że rząd ma się zająć w poniedziałek projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, przedłożonym przez Ministra Rozwoju i Technologii.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, nowela stanowi kolejny krok w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy.
Celem proponowanych w projekcie rozwiązań jest zmniejszenie liczby nadmiernych wymogów regulacyjnych, co wygeneruje oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców. Rezultatem mają być szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej.
Według autorów projektu podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej.
Jak wyjaśniono, udało się zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić regulacje jeszcze skuteczniej broniące praw przedsiębiorców. Dodano, że dotyczą one m.in. rozpoczynania aktywności ekonomicznej, prowadzenia firmy, sukcesji, a także zasad i sposobu stanowienia prawa gospodarczego.
Mając na względzie, że +punktowego+ uregulowania wymaga wiele zagadnień z kilkudziesięciu ustaw nie jest racjonalne przygotowywanie i procedowanie wielu aktów prawnych. Zamiast tego proponuje się jeden akt prawny, zawierający zmiany w kilkudziesięciu ustawach, dla których ideą przewodnią jest ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców - stwierdzono w uzasadnieniu projektu.
Wskazano, że celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa, tj. rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę, rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach oraz przekazania jej w ręce następców. Dodano, że nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego. W związku z tym, że przyczyną zidentyfikowanych i opisanych problemów są konkretne przepisy prawne, które nakładają wymogi regulacyjne na obywateli i firmy, realizacja celu poprzez działania pozalegislacyjne w tym zakresie nie jest możliwa - oceniono. Przeprowadzenie osobnej nowelizacji każdego z aktów prawnych, w których zidentyfikowano problemy, wydaje się działaniem nadmiarowym - przekazano.
W projekcie przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach komponentów: Ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie; prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej; usprawnienia na rzecz sukcesji; prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom - podano.
W uzasadnieniu wskazano, że projekt wpisuje się w grupę pro-przedsiębiorczych ustaw pakietowych, takich jak np. tzw. Pakiet MŚP czy tzw. Pakiet Przyjazne Prawo).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.