Wymiana waluty może być mniej lub bardziej opłacalna. Jeśli to transakcja na niewielką kwotę, którą wykonujesz raz na jakiś czas, np. tylko na wakacje, to różnica kilku złotych nie zrobi różnicy. Ale gdy chcesz wymienić kilka czy kilkanaście tysięcy lub też regularnie dokonujesz takich transakcji, warto znaleźć kantor z najlepszymi kursami. Takie właśnie mają kantory internetowe.
Jak działają kantory internetowe i w jaki sposób z nich korzystać? Kantory internetowe — czy warto z nich korzystać?
Jak najbardziej opłaca się korzystać z usług kantorów internetowych. Bardzo trudno będzie znaleźć na rynku lepsze oferty niż to, co one proponują.
- Kantory internetowe mają bardzo korzystne kursy. Internetowe kantory kupują walutę od największych banków i bezpośrednio na rynku forex. Dzięki temu mogą zaoferować dla klienta bardzo atrakcyjne kursy i niskie spready (spread to różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu waluty, co stanowi zarobek kantoru). Najlepsze internetowe kantory wymiany walut mają spready poniżej 1 grosza dla najpopularniejszych par walutowych. Dla porównania tradycyjne kantory określają spready w wysokości kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu groszy.
- Kantory internetowe mają szeroki wybór różnych walut. W zwykłym stacjonarnym kantorze najczęściej masz do wyboru 4 podstawowe waluty: EUR, USD, GBP i CHF. Czasami oferta jest rozszerzana o kilka walut na popularne wakacyjne kierunki (tak jak w przypadku np. z kuny chorwackiej, która była walutą Chorwacji jeszcze do niedawna — obecnie zastąpiło ją euro). Natomiast kantory internetowe mają po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt przeróżnych walut, w tym również bardzo egzotyczne. - Wiele kantorów internetowych oferuje karty wielowalutowe, dzięki którym możesz płacić bez dodatkowych kosztów przewalutowania i wypłacać pieniądze z bankomatów na całym świecie.
Oprócz samych transakcji wymiany waluty wiele kantorów internetowych oferuje usługi dodatkowe, takie jak możliwość zamówienia karty debetowej wielowalutowej. Możesz ją podpiąć do kont w różnych walutach, a karta sama rozpozna, w jakim kraju jesteś i w jakiej walucie chcesz zapłacić. Dzięki temu pieniądze zostaną pobrane bezpośrednio z odpowiedniego konta i nie poniesiesz dodatkowych kosztów przewalutowań.
Jak wymienić walutę w kantorach internetowych?
- Krok I: wybierz najlepszy kantor internetowy. Jak sprawdzić, który kantor online jest najlepszy? Jest ich przecież tak wiele na rynku. Pomoże Ci w tym ranking kantorów internetowych dostępny na e-kursy-walut.pl, w którym znajdziesz sprawdzone od lat platformy z najlepszymi kursami wymiany.
- Krok II: zarejestruj się na platformie. Aby zacząć korzystać z kantoru i wymieniać walutę, najpierw musisz zarejestrować się na wybranej platformie. Podajesz swoje dane osobowe oraz adres. W niektórych przypadkach będzie wymagane wprowadzenie danych z dowodu osobistego lub paszportu oraz dołączenie ich zdjęcia/skanu, czasami także Twojego selfie. Po pozytywnej weryfikacji tożsamości możesz w pełni korzystać z konta w kantorze internetowym.
- Krok III: otwórz konta w potrzebnych Ci walutach. Aby dokonać wymiany walut w kantorze, potrzebujesz założyć rachunki w interesujących Cię walutach. Na przykład planujesz wymienić PLN na NOK: zakładasz dwa konta w dwóch walutach.
- Krok IV: zasil rachunek w kantorze. Chcesz skorzystać z usługi wymiany walut = musisz mieć na to pieniądze. W tym celu zasil swoje konto na internetowej platformie wymiany walut. Najczęściej możesz je doładować: A) Przelewem bankowym (w PLN i EUR są zazwyczaj darmowe, w innych walutach mogą generować dość wysokie opłaty — sprawdź je w swoim banku). B) Kartą debetową lub kredytową, również przez Google czy Apple Pay. C) Za pośrednictwem różnych bramek płatniczych, np. PayPal. Każdy kantor oferuje inne metody dokonywania wpłat (i wypłat). Warto to dokładnie zweryfikować przed tym, jak założysz konto, ponieważ część z nich jest płatna.
- Krok V: dokonaj wymiany waluty. Możesz tego dokonać na dwa sposoby: A) wymieniasz walutę natychmiastowo po aktualnym kursie. Wystarczy kilka razy kliknąć i gotowe! Ustalasz jedynie, jaką walutę chcesz zamienić, na jaką i ile. B) Składasz zlecenie z limitem ceny. Wtedy czekasz, aż kurs waluty online osiągnie zdefiniowany przez Ciebie poziom i dopiero wtedy zlecenie zostanie zrealizowane.
Krok VI: korzystaj ze środków. Możesz je przelać na swoje konto bankowe, przelać na konto kontrahenta (np. opłacając zakupy w sklepie internetowym), korzystać z pieniędzy za pomocą karty wielowalutowej lub wypłacić nią gotówkę z bankomatu. Kantory internetowe oferują różne metody wypłat środków oraz pobierają za to bardzo zróżnicowane opłaty. O ile PLN i EUR z reguły uda się przesłać za darmo, o tyle inne waluty mogą generować większe prowizje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.