Dokładnie pół roku dzieli likwidowaną kopalnię Centrum od wejścia w nową rolę. 1 stycznia dołączy ona do grona pompowni stacjonarnych, które znajdują się w strukturach Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Centrum będzie pełnić kluczową rolę dla zabezpieczenia przed zagrożeniem wodnym kopalń Niecki Bytomskiej.
Po kopalni pozostanie nieco zabudowań, które będą wykorzystywane przez pompownie. Będą to m.in. szyby Budryk i Staszic. Pierwszy z nich będzie pełnił rolę szybu wdechowego, a drugi – w którym są zabudowane wentylatory – będzie szybem wydechowym.
Aktualnie pompownie głównego odwadniania w kopalni Centrum działają na poziomie 250, 372, 774. Pierwsza z nich jest wyposażona w trzy pompy o wydajności 7 m sześc. na minutę. W drugiej pracują w sumie cztery pompy o wydajności od 8,2 do 8,3 m sześc. na minutę. Ostatnia, zlokalizowana najniżej, opiera swoją pracę na ośmiu jednostkach. Najsłabsze z nich mają wydajność na poziomie 8,3 m sześc. na minutę, a najmocniejsze 9,66 m sześc. na minutę. Ponadto na poziomie 930 zlokalizowana jest przepompownia wody. Docelowy model zakłada, że pozostaną dwie z trzech pompowni. Pierwsza na poziomie 250 i druga na 774.
– Na poziomie 774 mamy połączenie wentylacyjne z Szombierkami, gdzie jest wykorzystywany szyb Ewa. Gdy 1 stycznia ruszy tu pompownia, stanie się on zbędny i będzie zlikwidowany. Wówczas kopalnia Centrum przejmie rolę tamtego oddziału i woda z niego zostanie skierowana właśnie do nas. W ten sposób będziemy zabezpieczać całą Nieckę Bytomską – wyjaśnia Janusz Adamik, zastępca kierownika Działu Górniczo-Wentylacyjnego w Oddziale Spółki Restrukturyzacji Kopalń KWK Centrum.
Teraz pompownie znajdujące się w bytomskiej kopalni mają kluczowe znaczenie dla kopalni Bobrek znajdującej się w strukturach Węglokoksu Kraj. Ponadto przejmują wodę z nieczynnych zagłębiowskich kopalń.
Obecnie w strukturach CZOK znajduje się 16 pompowni. Na tę liczbę składa się sześć pompowni głębinowych (funkcjonujących na bazie szybu zlikwidowanej kopalni, który został przystosowany do pompowania wody) oraz dziesięć stacjonarnych (wykorzystujących uproszczoną infrastrukturę dołową zlikwidowanej kopalni). Celem odwadniania jest niedopuszczenie do niekontrolowanego i gwałtownego przepływu/wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych. Pompownie należące do SRK rocznie wypompowują ok. 85 mln m sześc. wody. Część wody (ok. 3,5 proc.) sprzedawana jest podmiotom gospodarczym do celów przemysłowych i technologicznych. Pozostała jest zrzucana do cieków powierzchniowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.