Ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit może poszczycić się znacznymi zasobami słodkiej wody. Jest ona wykorzystywana m.in. na potrzeby przemysłowe zakładu i do celów technologicznych. Najpopularniejsza jest jednak woda, która po uzdatnieniu jest dostępna dla górników. Ponadto jest ona butelkowana i w ten sposób wykorzystywana przez Polską Grupę Górniczą m.in. w celach promocyjnych. Aqua Co@l, bo taką nazwę ma na etykietach, była m.in. jednym z hitów szczytu klimatycznego COP24, który odbywał się w Katowicach.
Uzdatniona woda jest wysoko zmineralizowana i ma lepszą jakość od niektórych marek dostępnych na rynku. Pracownicy zakładu pobierają ją z ośmiu kranów znajdujących się przy lampowni. Górnicy mają do dyspozycji trzy krany z wodą gazowaną, trzy z wodą niegazowaną i dwa z wodą gazowaną z sokiem. Woda trafia także do około 15 proc. mieszkańców Lędzin poprzez wodociągi spółki komunalnej.
Kopalniana woda pompowana jest z głębokości ponad 400 m, po czym przechodzi przez kopalnianą stację uzdatniania wody, która działa od 1982 r. Sam punkt poboru wody powstał w 2012 r.
Woda ma dużą zawartość składników mineralnych, około 800 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera takie pierwiastki jak m.in. magnez, sód czy wapń. Całkowicie spełnia wymogi dotyczące jakości wody pitnej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Objęta jest stałą kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach.
Skład i jakość wody wynikają z warunków hydrogeologicznych. W rejonie kopalni Ziemowit piaskowcowe utwory karbonu produktywnego warstw łaziskich, w obrębie których występują wyeksploatowane pokłady węgla, są – jak ujmują to geolodzy – w bezpośredniej łączności hydraulicznej z czwartorzędowym poziomem wodonośnym, zasilanym wodami z opadów deszczu. Dopływająca woda pitna, po wymieszaniu w chodniku wodnym, pompowana jest na powierzchnię.
Od szczytu klimatycznego COP24 w 2018 roku w Katowicach woda z ruchu Ziemowit jest dodatkowo butelkowana. Z etykietą Aqua Co@l była jednym z przebojów tego wydarzenia. W ubiegłym roku zabutelkowano już 37 tys. sztuk, po 330 ml każda. Woda w butelkach nie jest jednak sprzedawana, przeznaczona jest do celów promocyjnych i wewnętrznych PGG.
– Ta właśnie woda to jeden z dowodów na to, że nie wszystko, co wychodzi z dołu, jest brudne i zanieczyszczone – stwierdził w czasie ubiegłotygodniowej konferencji dotyczącej wykorzystania wód w kopalni Piast-Ziemowit wiceprezes PGG ds. produkcji Rajmund Horst.
Ruch Ziemowit jednak słodkiej wody czerpie znacznie więcej. Woda jeszcze przed uzdatnieniem wykorzystywana jest też na potrzeby przemysłowe zakładu i do celów technologicznych. Warto zaznaczyć, że kopalnia w Lędzinach jest jedną z niewielu w Polsce, tak bogatych w słodką wodę. Wpływ na to mają warunki geologiczne, hydrogeologiczne i prowadzona w tym rejonie w poprzednich latach eksploatacja górnicza.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pracuje na pewnej kopalni w Polsce i jakby nawet płacili mi za to że naleję sobie wodę od pracodawcy do butelki To nigdy tego nie zrobię bo wiem jakie niedociągnięcia są w każdym możliwym dziale na kopalniach Strach taką wodę pić w obawie własne zdrowie
Powinni butelkować taką wodę i dostarczać do pozostałych kopalń i zakładów PGG, a nawet wprowadzić na rynek do sprzedaży.