Jak z wodami dołowymi dają sobie radę kopalnie Polskiej Grupy Górniczej oraz do czego je wykorzystują? - na to pytanie odpowiadamy w najnowszym numerze Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 7 lipca. Ponadto pokazujemy jak kształtowały się ceny węgla oraz jak wzrost pensji minimalnej przełożył się na stawki posiłków profilaktycznych, czyli popularnych flapsów. Zachęcamy także do lektury wywiadu z Jarosławem Grzesikiem, przewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. W nim m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, notyfikacji umowy społecznej czy węglu kamiennym i brunatnym oraz wynagrodzeniach.
Zaglądamy także do gliwickiej Sośnicy, gdzie zagospodarowuje się coraz większe ilości metanu. Inwestuje się również w wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby. Ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni pochodzi z własnych źródeł. Informujemy także o nowej ścianie w ruchu Bzie kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz przypominamy historie powstawania najmłodszej polskiej kopalni.
Nowa ściana ruszyła także w ruchu Marcel kopalni ROW. Obecnie jest w fazie rozruchu.
– Eksploatacja odbywa się systemem ścianowym z zawałem stropu w kierunku południowo-zachodnim i zachodnim. Zastosowaliśmy tam kompleksową organizację pracy. To znaczy, że urabianie odbywa się na trzech zmianach wydobywczych, pozostały czas przeznaczony jest na roboty konserwacyjno-remontowe. Zadania wykonujemy w warunkach: III kategorii zagrożenia metanowego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, i stopnia zagrożenia tąpaniami oraz i stopnia zagrożenia wodnego – wylicza sztygar oddziałowy Karol Ambroziak.
Zaglądamy także na Dolny Śląsk, gdzie działa najgłębszy szyb w Polsce. Szyb GG-1 mający 1348 m głębokości należy do KGHM Polska Miedź. Jak informuje miedziowy koncern, szyb GG-1 to jedna z najważniejszych inwestycji w historii spółki oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Połączenie techniczne, czyli zbicie wyrobiskami od strony ZG Rudna do szybu GG-1, udało się przeprowadzić 14 czerwca tego roku. Trwają tam teraz prace, które pozwolą na dostarczanie do wyrobisk górniczych nowych ilości świeżego powietrza.
Sprawdzamy także co słychać w likwidowanej kopalni Centrum, która już za pół roku wejdzie w zupełnie nową rolę. Poza tekstem zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty w wyrobiskach bytomskiego zakładu.
Na Śląsku rusza największy w Polsce program zmiany profilu zawodowego dla pracowników odchodzących z sektora górnictwa. Będą mu patronowali: wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz europoseł Grzegorz Tobiszowski. Założenia programu przedstawiamy w nowym numerze Górniczej.
– To jest dobre i nowoczesne spojrzenie na transformację energetyczną i jednocześnie troska o bezpieczeństwo pracowników, także tych zatrudnionych obecnie w przemyśle węglowym. Podobnych działań powinno być więcej. Pracownicy zatrudnieni w przemyśle wydobywczym otrzymują ważny sygnał, że kiedyś, gdy miejsc w górnictwie zacznie ubywać, będą mogli rozpocząć pracę w innym sektorze, jeśli posiądą odpowiednie kompetencje – ocenił przedsięwzięcie wiceminister Marek Wesoły.
Przedstawiamy także dane nadzoru górniczego dotyczące wstrzymali w całości lub części ruchu zakładu górniczego oraz jak kształtowały się mandaty za nieprawidłowości stwierdzone w zakładach górniczych.
W dziale Po Szychcie prezentujemy złotą rączkę z ruchu Jankowice kopalni ROW, czyli Mateusza Sawickiego – ratownika górniczego i mechanika sprzętu ratowniczego. To jego dzieło z węgla jest jedną z ozdób izby Tradycji kopalni Chwałowice.
– Z góry wiedziałem, że kawałek ściany w izbie będzie przeznaczony dla nas, dla ratowników, bo każdy oddział miał za zadanie wykonać coś od siebie. Przyjechałem do Chwałowic w zasadzie, żeby doradzić. Patrzę, a przede mną pusta ściana. i błyskawicznie zaświtał mi w głowie pomysł, że mógłbym wykleić ją pięknie bryłami węgla. Chciałem, żeby to był nietuzinkowy projekt – tłumaczy górnik-artysta.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Przypominamy także o tym, że od kilku dni działa nowy profil portalu netTG.pl w serwisie facebook. Zachęcamy do obserwowania i lajkowania. Z góry dziękujemy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.