Jak z wodami dołowymi dają sobie radę kopalnie Polskiej Grupy Górniczej oraz do czego je wykorzystują? - na to pytanie odpowiadamy w najnowszym numerze Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 7 lipca. Ponadto pokazujemy jak kształtowały się ceny węgla oraz jak wzrost pensji minimalnej przełożył się na stawki posiłków profilaktycznych, czyli popularnych flapsów. Zachęcamy także do lektury wywiadu z Jarosławem Grzesikiem, przewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. W nim m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, notyfikacji umowy społecznej czy węglu kamiennym i brunatnym oraz wynagrodzeniach.
Zaglądamy także do gliwickiej Sośnicy, gdzie zagospodarowuje się coraz większe ilości metanu. Inwestuje się również w wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby. Ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni pochodzi z własnych źródeł. Informujemy także o nowej ścianie w ruchu Bzie kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz przypominamy historie powstawania najmłodszej polskiej kopalni.
Nowa ściana ruszyła także w ruchu Marcel kopalni ROW. Obecnie jest w fazie rozruchu.
– Eksploatacja odbywa się systemem ścianowym z zawałem stropu w kierunku południowo-zachodnim i zachodnim. Zastosowaliśmy tam kompleksową organizację pracy. To znaczy, że urabianie odbywa się na trzech zmianach wydobywczych, pozostały czas przeznaczony jest na roboty konserwacyjno-remontowe. Zadania wykonujemy w warunkach: III kategorii zagrożenia metanowego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, i stopnia zagrożenia tąpaniami oraz i stopnia zagrożenia wodnego – wylicza sztygar oddziałowy Karol Ambroziak.
Zaglądamy także na Dolny Śląsk, gdzie działa najgłębszy szyb w Polsce. Szyb GG-1 mający 1348 m głębokości należy do KGHM Polska Miedź. Jak informuje miedziowy koncern, szyb GG-1 to jedna z najważniejszych inwestycji w historii spółki oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Połączenie techniczne, czyli zbicie wyrobiskami od strony ZG Rudna do szybu GG-1, udało się przeprowadzić 14 czerwca tego roku. Trwają tam teraz prace, które pozwolą na dostarczanie do wyrobisk górniczych nowych ilości świeżego powietrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.