We wtorek, 4 lipca, w Ministerstwie Edukacji i Nauki (MEiN) zostały podpisane umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Jedno z nich powstanie w Lubinie i będzie kształcić kadry na potrzeby KGHM Polska Miedź oraz innych firm działających w górnictwie miedziowym.
Umowę z resortem o wartości 11 mln zł na utworzenie i wsparcie funkcjonowania BCU podpisały Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr (MCKK) w Lubinie w partnerstwie z KGHM. W przedsięwzięcie są także zaangażowani Związek Pracodawców Polska Miedź i Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.
Środki zostaną przeznaczone na: wyposażenie specjalistycznych pracowni, certyfikację kwalifikacji, szkolenia i kursy, lekcje zawodowoznawcze, wyjazdy studyjne, szkolenia e-learning i przy wykorzystaniu symulatorów oraz promocję zawodów związanych z „miedziową” branżą.
Pełna nazwa projektu, na które MCKK otrzymało dofinansowanie to Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności realizującego koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwa podziemnego, przeróbki rud metali i surowców mineralnych. KGHM reprezentował w czasie uroczystości dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi Marek Makuch. Natomiast umowę w imieniu MCKK podpisał prezes Bogusław Szyszka.
W czasie uroczystości w MEiN podkreślano, że Branżowe Centra Umiejętności to zupełnie nowy projekt w polskim systemie edukacji łączący szkoły, uczelnie, organy prowadzące i poszczególne branże. Mają one zmienić oblicze polskiego kształcenia branżowego na lepsze. Oferta BCU jest skierowana do uczniów, nauczycieli, osób dorosłych, które chcą się przekwalifikować, a placówki te będą wiodącymi w regionie, a nawet w całym kraju ośrodkami w danej branży.
W sumie w kraju ma powstać 120 BCU. Do tej pory zawarto 15 umów na ich utworzenie. Pierwsza została podpisana z PKP Intercity.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.