Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły oraz prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Smoliło spotkali się w poniedziałek, 3 lipca, z włodarzami gmin górniczych, na rzecz których SRK realizuje darowizny majątku. Wiceminister i prezes odwiedzili Rybnik, Gliwice, Katowice, Bytom, Piekary Śląskie i Jaworzno, gdzie rozmawiali o planach na ten rok związanych z pogórniczym obiektami i terenami oraz podsumowali dotychczasowe działania w tym zakresie.
Przypomnijmy, że SRK od wielu lat przekazuje różnorodne darowizny w ramach współpracy z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również ze współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego.
SRK ma w swoich najbliższych planach przekazanie około 80 hektarów terenów. Najwięcej ma trafić do Rybnika. W sumie będzie to 30 ha. To m.in. tereny wraz z budynkiem byłej kotłowni Ignacy, które mają zostać zaadaptowane na potrzeby turystyki industrialnej. Ma to być uzupełnienie aktualnej oferty kopalni Ignacy. Ponadto planami przekazania objęte są tereny po byłej j KWK Rymer w dzielnicy Niedobczyce, teren pod Parkiem Czempiela, oraz teren pod parkiem w dzielnicy Boguszowice-Osiedle.
W przypadku Gliwic mowa jest o 15,7 ha, w tym o budynku w stanie surowym otwartym wraz z gruntem przy ul. Żeromskiego 21-29 i terenach byłych osadników przy ul. Pszczyńskiej.
Stolica województwa śląskiego, czyli Katowice mają otrzymać od SRK 8 ha. Tu uwzględniono grunty stanowiące uzupełnienie darowizny pod utworzenie kompleksu biurowo-technologicznego „Dzielnica Nowych Technologii” na terenach byłej KWK Wieczorek, obejmującej Szyb Poniatowski, budynek laboratorium kopalnianego, budynek łaźni i lampowni przy ul. Szopienickiej oraz tereny pod budowę nowoczesnej zajezdni autobusowej dla autobusów elektrycznych przy ul. Szopienickiej/Transportowców.
Piekary Śląskie mają otrzymać 2 ha w tym teren Zakładu Głównego KWK Piekary I z wieżą nadszybia Szybu I i działki, które zapewnią bezpośredni dostęp do nieruchomości oraz działkę zlokalizowaną na Osiedlu Andaluzja (pod planowaną ścieżkę rowerową).
W przypadku Bytomia sprawa dotyczy 6,7 ha, a dokładnie nieruchomości byłego Szybu Witczak i byłego Szybu Ewa. Ponadto SRK podjęła współpracę z gminą w oparciu o podpisaną dnia 20 lipca 2020 roku umowę dotyczycą transformacji i rozwoju terenów spółki na obszarze Miasta Bytomia, w ramach realizacji projektu „Zielona Transformacja Bytomia - program działań na rzecz sprawiedliwej transformacji przemysłu ciężkiego w mieście”. Celem współpracy jest złagodzenie negatywnych skutków transformacji przemysłu ciężkiego poprzez niwelowanie problemów społecznych, gospodarczych i środowiskowych.
Do Jaworzna ma trafić 18 ha. Będą to grunty po byłym Ośrodku Wczasowo-Rekreacyjnym „Tarka” w rejonie ul. Dąb oraz działki położone w obrębie osiedli mieszkaniowych, stanowiące parkingi i zieleń urządzoną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.