Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce podjęło działania w zakresie propozycji zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wraz z kilkoma innymi ustawami.
Jak podało SGGP, proponowane zmiany miałyby na celu przede wszystkim uszczegółowienie w polskim ustawodawstwie kilku terminów/zagadnień m.in. teren pogórniczy, gmina górnicza, kopalnia, likwidowany zakład górniczy, kierunki zagospodarowania terenów pogórniczych, przęjecie nieruchomości likwidowanego zakładu górniczego czy też plan zagospodarowania terenu pogórniczego.
„W naszym odczuciu to samorząd terytorialny (gmina, miasto) powinien decydować o sposobie zagospodarowania, przeznaczeniu czy ponownym wykorzystaniu terenów pogórniczych, w imieniu lokalnej społeczności, lokalnych przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. Aby proces nadawania nowych funkcji terenom pogórniczym miał sens, samorząd musi brać udział w jak najwcześniejszym etapie tworzenia koncepcji zagospodarowania terenów po likwidowanej kopalni. Kwestią najistotniejszą jest zapewnienie jednostkom samorządu terytorialnego możliwości uzyskania własności tych byłych terenów górniczych należących do przedsiębiorstw górniczych (kopalń) lub Spółki Restrukturyzacji Kopalń (Skarbu Państwa)” – czytamy w stanowisko SGGP
Stowarzyszenia dodało, że proponowane zmiany są bardzo istotne w perspektywie procesu transformacji i możliwości finansowych, które przewidziane są na ten cel przez Unię Europejską.
Projekt ustawy został przygotowany na zlecenie SGGP przez kancelarię prawną i przekazany do Prezesa Rady Ministrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.