Co łączy browar w Tychach z kopalniami węgla kamiennego w Wałbrzychu? Na przełomie XIX i XX w. wszystkie te zakłady należały do rodu Hochbergów.
O tym i o innych ciekawostkach będzie można się dowiedzieć w niedzielę, 25 czerwca 2023 r., podczas rozpoczynającego się o godz. 10.00 Spaceru historycznego z okazji Roku Księżnej Daisy. Organizatorem tak zatytułowanej pieszej wycieczki po mieście jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
– Planowany jest jeden spacer. On będzie długi, będzie trwać około czterech godzin. Zobaczymy, czy będzie sukces. Zaczniemy na kopalni. Przewodnicy opowiedzą, jakie kopalnie były w majątku Hochbergów, potem pójdziemy do śródmieścia - mówi Tomasz Czeleń z Działu Marketingu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Przewodnik ma być przebrany za jednego z najznamienitszych przedstawicieli rodu Hochbergów, jakim był Jan Henryk XI Hochberg (1833-1907), niemiecki arystokrata prowadzący interesy zarówno na swych posiadłościach w Wałbrzychu, jak i w Pszczynie. W drugiej części życia osiadł on na Górnym Śląsku. To jego wizerunek widniej na etykiecie piwa produkowanego w Tychach.
– Jan Henryk XI Hochberg przyczynił się do rozwoju przemysłu i w Wałbrzychu, i na Górnym Śląsku, bo przecież Hochbergowie mieli też kopalnię Murcki. Ze wszystkich Hochbergów żyjących w XIX w. on był najwybitniejszym - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, autor książki "Hoberg, Hohberg, Hochberg. „Hoberg, Hohberg, Hochberg. Trzy nazwiska – jeden ród”.
Uczestnicy wałbrzyskiego spaceru będą mieli szansę usłyszeć o najważniejszych miejscach związanych z Hochbergami w tym mieście, a także zobaczyć część z nich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.