Kruszywo hutnicze, kamień z pokopalnianych hałd czy też dewoński dolomit z kamieniołomów posłużą do zasypania szybów, które Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu przeznaczyła w tym roku do likwidacji. Plan na 2023 r. zakłada zasypanie ośmiu szybów kopalnianych na Górnym Śląsku.
Dwa z nich przestały już istnieć. SRK w kwietniu zakończyła likwidację szybów w Mysłowicach i w Jastrzębu-Zdroju. Centralny Zakład Odwadniania Kopalń Rejon Mysłowice-Wesoła I pożegnał się z szybem Południowym. Szyb ten był zasypywany kruszywem hutniczym. Dostawcą kruszywa była firma TMS International Poland Sp. z o.o., czyli jedna ze spółek na terenie byłej Huty Katowice, natomiast producentem kruszywa ArcelorMittal Poland.
Równocześnie na terenie KWK Jas-Mos-Jastrzębie III Ruch Jas-Mos zasypany został szyb Jas VI. Przy tej operacji zastosowano mieszaniny samozestalające o określonych parametrach. Taki sam materiał ma być wykorzystany przy zapełnianiu szybu Jas II taj samej kopalni. Są to mieszaniny wytwarzane na bazie kruszywa, konkretnie kamienia pokopalnianego z hałd przy polskich kopalniach i odpowiedniego spoiwa cementowo-mineralnego.
Centralny Zakład Odwadniania Kopalń Rejon Śląsk zakończy w tym roku użytkowanie szybu III. Jak informuje SRK, w tym przypadku ma być zastosowany dolomit dewoński z kopalni Libiąż, glina, kruszywo z przepalonych hałd lub skały płonnej lub inny materiał równoważny.
Oprócz szybu III, z krajobrazu Rudy Śląskiej mają zniknąć dwa kolejne szyby na terenie KWK Pokój I-Pokój II Ruch Pokój II. Wiadomo, że przy likwidacji szybu Lech I użyty zostanie ił oraz kruszywo hutnicze. Natomiast do zasypania szybu Lech II użyty zostanie ił lub glina oraz kruszywo hutnicze.
Przystosowywana do podjęcia funkcji pompowni wód dołowych dawna KWK Centrum w Bytomiu nie będzie już potrzebować szybu Rejtan, po którym na powierzchni ma pozostać zabytkowa wieża szybowa.
– Według posiadanej aktualizacji projektu technicznego likwidacji górniczego wyciągu szybu Rejtan autor projektu określa: „Z uwagi na położenie szybu Rejtan w stosunkowo niewielkiej odległości od Huty Katowice, autor projektu opowiada się za zastosowaniem do zasypania przedmiotowego szybu kruszywa hutniczego” - informuje Mariusz Tomalik, główny specjalista Zespołu do spraw Wizerunku i Komunikacji Spółki w Dziale Marketingu i Wizerunku Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu.
Ostatnim (jak na razie) do likwidacji szybem w tym roku ma być szyb Giszowiec na terenie KWK Wieczorek II. Zgodnie z projektem likwidacji rura szybowa zostanie wypełniona materiałem nierozmakającym, kamieniem niezwietrzałym, nierozmakającym pod wpływem wody (np. tłuczniem bazaltowym, porfirowym, diabazytowym lub kruszywem hutniczym), iłem lub gliną oraz materiałem zasadniczym. Na obecnym etapie nie można jednoznacznie wskazać konkretnego typu materiału zasypowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.