W nowym numerze Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 23 czerwca, przede wszystkim skupiamy się na wyborach członków zarządu największej spółki węglowej, czyli Polskiej Grupy Górniczej. Rada Nadzorcza postawiła na kontynuację i nie doszło do żadnych roszad w gronie menedżerów spółki. Status quo także w śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Szefem związku na kolejna kadencję będzie Dominik Kolorz.
Przyglądamy się także ambitnym planom górników z ruchu Chwałowice, który w tym roku obchodzi jubileusz. Materiał na ten temat przygotował red. Kajetan Berezowski.
- Naszym zadaniem jest wydobycie 2 186 000 t węgla ze ścian zlokalizowanych w różnych częściach obszaru górniczego, w granicach którego występuje kilka filarów ochronnych oraz liczne uskoki o znacznych zrzutach, determinujących wybiegi pól eksploatacyjnych – podsumowuje Tomasz Chmiel, kierownik robót ds. wydobycia.
Sprawdzamy także, co dzieje się w kopalni Centrum należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jej likwidacja ma potrwać do końca tego roku. Potem jej infrastruktura zostanie zagospodarowana na rzecz pompowni stacjonarnej. O tym, co obecnie dzieje się w tym zakładzie, napisał red. Maciej Dorosiński.
Informujemy także o spostrzeżeniach strony społecznej. Związkowcy napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wyrazili swój niepokój o miejsca pracy w związku z rosnącymi zwałami węgla przy kopalniach.
Zachęcamy również do przeczytania relacji z konferencji, na której przedstawiono obecny stan działań w kopalni Pniówek. W kopalni drążony jest chodnik, który ma umożliwić dotarcie do górników, którzy zaginęli w katastrofie w kwietniu 2022 r.
Informujemy także o wielkim powrocie technologii CCS, z którą przed laty wiązano wielkie nadzieje. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach z powodzeniem przetestowali możliwości magazynowania dwutlenku węgla w pokładach węgla z wykorzystaniem odwiertów poziomych. Rozwiązanie ma szansę zastosowania komercyjnego.
W tym numerze nie zabrakło także ciekawych rozmów. Zachęcamy do lektury wywiadów z przewodniczącym Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce Pawłem Wyciślokiem oraz z dr hab. Alicją Krzemień z Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka Głównego Instytutu Górnictwa.
- W naszym fachu to jest tak, że dopóki trwa akcja, dopóty wszyscy podziwiają nasz kunszt, odwagę ratowników, ich poświęcenie, determinację, wysokie kwalifikacje, umiejętności i długo mógłbym jeszcze wymieniać. Lecz kiedy akcja ratownicza dobiega końca, gasną światła fleszy i znikają telewizyjne przekazy, kończą się zapewnienia poprawy sprzętu, zwiększenia stanów osobowych drużyn ratowniczych, czy podwyższenia tzw. dodatków ratowniczych, które od prawie 14 lat pozostają w tej samej wysokości. Nietrudno sobie porównać, jaką wartość w 2009 r. miał dodatek ratowniczy w kwocie 300 zł, czy dodatek za godzinę w akcji ratowniczej w kwocie 24 zł za godzinę, a jaką wartość te dodatki mają obecnie – mówi w rozmowie z TG przewodniczący Wyciślok.
Red. Aldona Minorczyk-Cichy zwróciła natomiast uwagę na zastrzeżenia, jakie Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce wniosło do planowanej nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Co wzbudziło niepokój samorządowców? O tym w nowym wydaniu Górniczej.
Informujemy też o wystawie zdjęć Stanisława Jakubowskiego, który w czasie swojej kariery zawodowej był także związany z TG. Można ją oglądać do 31 sierpnia w Muzeum Historii Katowic. Nie brakuje na niej zdjęć związanych z przemysłem wydobywczym.
W dziale Po szychcie zapraszamy natomiast do spotkania z psią mamą. Tak mówi o osobie Renata Pavlikova - specjalistka w dziedzinie PR w czeskiej spółce węglowej OKD. Jej największą pasją są wymagające i potężne czworonogi, czyli mastify tybetańskie.
Zapraszamy do lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.