Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich upamiętnili powstańca śląskiego i górnika z Halemby Ignacego Kaczmarka. Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej (przy ul. Kaczmarka 9).
W uroczystości wziął udział i wygłosił wykład dr Konrad Graczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN, a jednocześnie autor publikacji „Sprawa Ignacego Kaczmarka. Studium przypadku niemieckiego zabójstwa sądowego z 1944 r. oraz rozliczeń z okupacją niemiecką“.
Ignacy Kaczmarek ur. 31 lipca 1881 r. w Zabrzu, zamordowany 28 lipca 1944 r. w Katowicach. Polski patriota, uczestnik trzeciego powstania śląskiego, górnik, głowa wielodzietnej rodziny, ofiara niemieckiej zbrodni sądowej.
Jak informuje IPN, w 1943 r. został aresztowany przez Niemców pod zarzutem przygotowywania zdrady stanu, rozpowszechniania informacji pochodzących z zagranicznych audycji radiowych oraz „rozkładowego” oddziaływania na siły zbrojne (defetyzmu).
W czerwcu 1944 r. niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Katowicach skazał Kaczmarka na karę śmierci, ponieważ w jego mniemaniu dopuścił się „wypowiedzi rozkładowych”. Wypowiedzi te, mające defetystyczny charakter, polegały na prognozowaniu klęski Niemiec podczas II wojny światowej i utraty ziem na rzecz Polski, na zachwalaniu sowieckiego uzbrojenia, opisywaniu utraty zaufania narodu niemieckiego do Adolfa Hitlera oraz odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Skazanie za ten czyn nastąpiło w sposób niezgodny nawet z obowiązującym w III Rzeszy prawem karnym, bowiem wypowiedzi Kaczmarka miały miejsce w stosunku do jednej osoby i w mieszkaniu prywatnym, podczas gdy zastosowane przez sąd niemiecki przepisy wymagały działania publicznego. W wyroku Kaczmarek został uznany za „fanatycznego Polaka” i niebezpiecznego defetystę. Został stracony na gilotynie w katowickim więzieniu - informuje IPN.
Sprawa Ignacego Kaczmarka to publikacja poświęcona jednej z wielu spraw karnych rozpoznawanych przez sądownictwo niemieckie podczas II wojny światowej. W czerwcu 1944 r. w Katowicach w sprawie tej doszło do skazania na karę śmierci gorącego patrioty polskiego, uznanego za winnego poważnego przestępstwa politycznego, polegającego na rozkładowym oddziaływaniu na siły zbrojne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.