Dotychczas mało interesowano się gospodarką tego kraju. Jego wizytówką były piramidy i czasy faraonów. Współcześnie dostrzegano znaczenie Kanału Sueskiego, będącego już blisko 70 lat pod zarządem tego kraju. Ostatnie dni przyniosły informacje o egipskim wniosku przystąpienia do organizacji BRICS, w której dominującą rolę mają Chiny i Rosja.
Spowodowało to, że politycy i media zwróciły większą uwagę na sytuację w tym kraju. Ze zrozumiałych powodów zaniepokojone są kraje blisko związane z USA. Jednym z nich jest Izrael, który problematyce tej poświęca wiele miejsca (i24NEWS - Egypt submits application to join BRICS, says Russian envoy to Cairo,14 czerwca 2023).
Okazuje się, że jednym z filarów gospodarczych Egiptu jest eksploatacja gazu ziemnego i ropy naftowej. Intrygujące jest to, że w przeciwieństwie do krajów UE, Egipt nie zadowala się zaspokojeniem tylko własnego rynku, ale prowadzi poszukiwania tych surowców, których eksport przynosi coraz większe dochody.
Przemysł petrochemiczny w Egipcie ma blisko 140 lat tradycji i od tego czasu trwa jego nieustanny rozwój. Obecnie ropa naftowa i gaz stanowią najbardziej dynamiczny sektor przemysłu w Egipcie, odpowiadając za około 13,6 proc. całkowitego PKB w 2018 r.
Potwierdzone zasoby węglowodorów w Egipcie wynosiły 3,3 miliarda baryłek ropy (ok.0,5 mln ton)i 77,2 biliona stóp sześciennych (tcf) gazu ziemnego (ok.2,3 bln m sześc.) na koniec 2018 roku. Rząd Egiptu zachęca międzynarodowe firmy naftowe (IOC) do udziału w sektorze ropy i gazu, a obecnie w Egipcie działa ponad 50 IOC.
Egipt odgrywa kluczową rolę na międzynarodowych rynkach energii dzięki obsłudze dwóch punktów tranzytowych Kanału Sueskiego oraz rurociągu Suez-Morze Śródziemne (SUMED). Rozbudowany w 2015 roku Kanał Sueski jest ważną trasą tranzytową dla przesyłek ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego (LNG) płynących w kierunku południowym z Afryki Północnej i wzdłuż Morza Śródziemnego do Azji.
Opłaty pobierane z eksploatacji tych dwóch punktów tranzytowych są znaczącym źródłem dochodów. Egipskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Zasobów Mineralnych ogłosiło, że Egipt po raz pierwszy wyeksportował 60 proc. swojej produkcji gazu ziemnego do Europy (Egypt Independent - Sixty percent of Egypt’s gas exports went to Europe for the first time in its history, 1 lutego 2023).
W minionym roku wyeksportowano około 4 mln ton skroplonego gazu ziemnego, co jest największą ilością w blisko 20-letniej historii zakładu. Produkcja gazu ziemnego w Egipcie wyniosła w 2021 r. 2,45 Tcf. (64,3 mld m sześc.), a ropy naftowej w 2023 ma osiągnąć 650 000 baryłek dziennie (ok. 23 mln ton) z czego na własne potrzeby Egipt zużywa ok. 12 mln ton.
Odpowiednio dochody z eksportu tych surowców wynoszą za 2022 rok dla gazu ziemnego 8,4 mld USD i dla ropy naftowej 3.69 mld USD. Oczekuje się wzrostu wydobycia z nowych pól naftowych ze złóż położonych w rejonie Kanału Sueskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.