Zakończyły się główne prace instalacyjne przy budowie pierwszej farmy fotowoltaicznej należącej do LW Bogdanka. Jak podały służby prasowe spółki, na działce o powierzchni 5,66 ha zainstalowano już 5 552 wysokowydajnych, dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Nowa farma będzie posiadać moc 3 MW.
Farma powstała na terenach przemysłowych, w bezpośredniej bliskości zakładu górniczego w Bogdance i torów kolejowych, które wykorzystywane są do transportu węgla kamiennego. Sama farma zajmuje powierzchnię równą 9 boiskom piłkarskim. Znaczną część tego terenu, tj. ok. 77 proc., stanowi naturalna zieleń (tzw. powierzchnia biologicznie czynna). Szczytowa moc farmy jest porównywalna do zapotrzebowania na prąd wszystkich budynków naziemnych kopalni w dni, kiedy nie są prowadzone prace dołowe. Projektowanie oraz budowa farmy zajęły 16 miesięcy. Inwestycja kosztować będzie blisko 11,5 mln zł.
- Budowa farmy to dowód na to, że już na poważnie wdrażamy w życie zapisy naszej nowej Strategii, która zakłada inwestycje Bogdanki w OZE. Przypomnę, że docelowo nasza spółka chce mieć około 500 MW mocy ze źródeł odnawialnych. To zatem nasz pierwszy krok w kierunku transformacji spółki i w kierunku zielonej energii – powiedział prezes LWB Kasjan Wyligała.
- Na naszej pierwszej farmie zastosowaliśmy wysokowydajne, dwustronne panele monokrystaliczne z warstwą PERC. Panele posiadają 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią liniową gwarancję mocy. Będziemy na bieżąco, szczegółowo analizować wszystkie parametry instalacji, ponieważ planujemy docelowo rozbudować tę farmę aż do uzyskania mocy 30 MWp – wyjaśnił wiceprezes LWB ds. handlu i inwestycji Dariusz Dumkiewicz.
- Mamy już odpowiednie przyłącza energetyczne Sn 6 kV (do przesyłania wyprodukowanej energii), energetyczne NN 0,4 kV (dla potrzeb własnych i remontowych), teletechniczne miedziane i światłowodowe dla potrzeb telemechaniki, sterowania i wizualizacji. Liczymy, że zgodnie z umową, pierwszy prąd z farmy popłynie na początku sierpnia - dodał wiceprezes.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.