Uczestnikami trzydniowego pleneru malarskiego na terenie katowickiej kopalni Wujek byli plastycy, uczniowie, studenci szkół artystycznych oraz sympatycy malarstwa. Zgłosiło się blisko 70 osób.
Celem projektu było utrwalenie na płótnie tkanki historycznej obiektów związanych z pacyfikacją kopalni Wujek w 1981 r.
- Zadaniem każdego twórcy było wykonanie pracy zgodnej z tytułowym tematem. Technika: akryl lub olej na płótnie o wymiarach min. 50 x 70 cm. Prace wykonane w ramach pleneru wezmą udział w konkursie artystycznym – informowali organizatorzy, czyli Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Współorganizatorem było Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt był realizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.
- Kolory nie tylko można zobaczyć na płótnie, ale też na twarzach malarzy. Jestem tak pochłonięta malowaniem, że człowiek nawet nie myśli, że jest cały brudny. Przyjechałam z kolegą i są jeszcze dwie moje koleżanki z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. O plenerze dowiedziałam się na uczeni, przyszedł mail z zaproszeniem. Dobrze jest przyjechać tutaj i na żywo zobaczyć miejsce, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii. Przekonać się, że to miejsce istnieje naprawdę i tu wszystko się działo. To dużo więcej niż suche lekcje historii – mówiła Wiktoria Penar, uczestniczka pleneru w kopalni Wujek.
- Jeśli chodzi o plener, to jest bardzo dużo ciekawych kadrów. To miejsce ma ogromny potencjał. Każdy obraz z tych warsztatów będzie inny - dodała.
Sabina Pasoń, malarka ze słynnej Grupy Janowskiej, też skorzystała z warsztatów malarskich w kopalni Wujek.
- Kompozycja jest gotowa. Obraz dokończę w dom. Może dodam jeszcze nowe elementy. Myślę co tu jeszcze zrobić, żeby mi się to podobało. Oddaję hołd organizatorom, że wpadli na pomysł uwiecznienia tego symbolicznego miejsca dla historii i górnictwa. Czuje ten klimat, tak jak na Nikiszu, na którym się urodziłam. Mam nadzieję, że będą to kontynuować i stanie się to cykliczne spotkanie – podkreśliła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.