Dawna kopalnia wapienia została już zabezpieczona. Teraz pora na udostępnienie wieży widokowej. Położona u podnóża Gór Sowich gmina Pieszyce finalizuje kolejną inwestycję turystyczną.
Gmina w tym samym czasie prowadziła równolegle dwa zadania. Jednym z nich było zabezpieczenie dawnej kopalni wapienia znanej pod nazwą Smocza Jama. Drugim jest remont wieży widokowej na Wielkiej Sowie, czyli najwyższym szczycie Gór Sowich.
- Inwestycja obejmująca Smoczą Jamę wraz z montażem kraty została zakończona w grudniu 2022 r. Inwestycja obejmująca remont wieży widokowej na Wielkiej Sowie jeszcze trwa. Pozostało do wykonania – dokończenie prac renowacyjnych przy tarasie widokowym, malowanie wieży oraz malowanie wnętrza. Przewidywany termin zakończenia to koniec czerwca br. - informuje Sławomir Szel z Urzędu Miasta i Gminy Pieszyce.
Betonowa wieża na Wielkiej Sowie istnieje od 1906 r. Po drugiej wojnie światowej była remontowana dwukrotnie, w 1968 r. oraz w 2006 r. Pierwszy z tych dwu remontów odbył się środkami własnymi lokalnych władz z wykorzystaniem pomocy Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda, której pracownik wykonywał roboty ślusarskie w obiekcie. Remont z początku XXI w. wykonany został przy użyciu zagranicznych środków pieniężnych.
Wielka Sowa jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w Górach Sowich. W przeszłości w połowie XX w. na jej południowym stoku funkcjonował ośrodek Funduszu Wczasów Pracowniczych. Później przez wiele lat w tych samych zabudowaniach ośrodek kolonijny posiadała KWK Szombierki z Bytomia. Wieża na Wielkiej Sowie umożliwia podziwianie panoramy sięgającej także terenu Republiki Czeskiej.
Znacznie mniej znanym miejscem jest dawna kopalnia Smocza Jama, położona w lesie na górskim zboczu powyżej zabudowań wsi Kamionki. Za sprawą oddziału PTTK Strzelin parę lat temu obok wylotu kopalni poprowadzony został szlak turystyczny. Teraz wejście do pochyłego wyrobiska nie będzie już możliwe z uwagi na wstawioną kratę.
Udostępnienie kopalni Smocza Jama odbło się w ramach zadania pod nazwą: Wykonanie ścieżki geologicznej (edukacyjno-historycznej) – „Podziemny świat Kamionek”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.