Górnictwo wciąż wielu osobom nie kojarzy się z innowacjami. Wciąż mają one zakodowany obraz górnika, którego głównymi narzędziami pracy są łopata i kilof.
Próbę pokazania branży jako korzystającej z nowoczesnych rozwiązań i narzędzi podejmuje GlobalData, czołowa agencja zajmująca się zbieraniem i analizą danych, która przedstawiła raport dotyczący tego zagadnienia. Wskazano w nim m.in. kluczowe obszary innowacji w górnictwie oraz ponad 30 czynników, które determinują te zmiany. Okazuje się, że koncerny wydobywcze inwestują w nowe technologie i sprzęt, które mają zapewnić bezpieczeństwo górnikom, podejmują działania zmierzające do ograniczenia śladu węglowego oraz szukają pomysłów na wzrost wydajności.
W zakresie bezpieczeństwa GlobalData wskazała m.in. na: rozwój technologii związanych z przewietrzaniem wyrobisk i ich monitorowaniem, stosowanie systemów mających ostrzegać i zapobiegać pożarom, wybuchom lub wdarciu się wody oraz wykorzystywanie robotów do inspekcji niebezpiecznych obszarów w kopalniach – maszyny tego typu wyposażone w czujniki i kamery mogą gromadzić niezbędne dane.
GlobalData informuje także, że w lutym br. naukowcy z kanadyjskiej uczelni Schulich School of Engineering opracowali bardzo czuły czujnik metanu, który wykrywa gaz w bardzo niskich stężeniach. Warto tu także wspomnieć o systemach alarmowych, które aktywują się, jeśli pracownik wejdzie do rejonu zagrożonego, w którym nie powinien się znajdować. To swego rodzaju mechanizm wczesnego ostrzegania. Jak podaje GlobalData, w lutym br. tego typu rozwiązanie dedykowane górnictwu podziemnemu pn. xCell Cyclops uruchomiła firma Sandvik. Natomiast w grudniu 2022 r. szwedzka firma wydobywcza LKAB nawiązała współpracę ze spółką Epiroc w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoich kopalniach. Założono tu, że systemy opracowane przez Epiroc zostaną wykorzystane do wysyłania na telefony pracowników informacji alarmowych i kryzysowych, gdy zajdzie taka potrzeba.
– Wypadki nie tylko wiążą się ze znacznymi kosztami, ale także mają wpływ na negatywny wizerunek firm oraz mogą doprowadzić do pojawienia się nowych przeszkód o charakterze regulacyjnym. Dlatego wdrażanie nowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa pracy w górnictwie jest nie tylko zapewnieniem jak najlepszych warunków pracy, ale także ważnym krokiem w zakresie zabezpieczenia swoich kontraktów – ocenia starszy konsultant ds. technologii przełomowych w GlobalData, Vaibhav Gundre.
Jak wskazuje agencja, firmy wydobywcze, dokładnie identyfikując potencjalne zagrożenia i proaktywnie zapobiegając wypadkom, kształtują bezpieczniejsze środowisko pracy, co ma także wpływ przy zatrudnianiu ludzi.
– Postęp technologiczny znacznie poprawił zdolność firm wydobywczych do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom występującym w górnictwie. Stosując choćby drony, internet rzeczy czy inne zaawansowane technologie, spółki mogą także pozyskiwać ludzi z największym potencjałem, którzy szukają bezpiecznego i zarazem innowacyjnego miejsca pracy – stwierdza starszy analityk ds. technologii przełomowych w GlobalData, Rahul Kumar Singh.
Agencja zwróciła uwagę na obszary, które przyspieszają innowacje w górnictwie. Tu wskazano m.in. na zrobotyzowane wydobycie węgla, czyli takie, które będzie prowadzone w pełni przez autonomiczne systemy. Rola operatora będzie tu polegać na asyście oraz monitorowaniu wydajności i ewentualnym rozwiązywaniu problemów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.