Dwie dotacje z NFOŚiGW w wysokości ponad 3,1 mln zł umożliwią Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu zakup kolejnego specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz aparatury badawczej. Stacja wzbogaci się o naczynie wyciągowe specjalnego przeznaczenia z możliwością jego bezpiecznej stabilizacji oraz dwie komory klimatyczne. Urządzenia pomogą w sprawnym przeprowadzaniu akcji ratowniczych.
Naczynie wyciągowe specjalnego przeznaczenia do stacji powinno trafić na początku 2026 r. Umożliwi interwencje w szybach o średnicy od 6 do 9 m i zostanie wyposażone w pomost roboczy, daszek ochronny i barierki. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wyposażeniu, naczynie wyciągowe przy współdziałaniu z przewoźnym wyciągiem ratowniczym pomoże operatorom w przeprowadzaniu np. okresowych rewizji szybów. Poprawi bezpieczeństwo związane z ewakuacją pracowników z wyrobisk i pozwoli na wykonywanie prac kontrolnych, awaryjno-rewizyjnych wyposażenia i obudowy rury szybowej.
– CSRG do wykonywania prac ratowniczych w szybach oraz otworach wielkośrednicowych utrzymuje pogotowie przewoźnych wyciągów ratowniczych. Przewoźne wyciągi wykorzystywane są do prac w szybach nieposiadających urządzeń wyciągowych. Aktualnie to pogotowie wyposażone jest tylko w naczynia wyciągowe, które nie mają możliwości stabilizacji w czasie wykonywania robót w szybie. Stwarza to niebezpieczeństwo i utrudnia ich wykonywanie. W celu podniesienia bezpieczeństwa w czasie wykonywania prac ratowniczych lub profilaktycznych oraz ich przyspieszenia, CSRG doposaża pogotowie w naczynie wyciągowe specjalnego przeznaczenia z możliwością należytego rozparcia – ustabilizowania w przekroju szybu – wyjaśnia Robert Wnorowski, rzecznik prasowy CSRG.
Dodaje, że przy pomocy przewoźnego wyciągu ratowniczego oraz dedykowanego dla niego nowego naczynia można będzie przeprowadzić w szybach i otworach wielkośrednicowych specjalistyczne prace ratownicze, związane m.in. z: zabezpieczeniem prac remontowych wyposażenia szybów, asekuracją przy wyzbrajaniu wyposażenia szybów, kontrolą obmurzy szybów po likwidacji urządzeń wyciągowych, inspekcją agregatów pompowych zainstalowanych w szybach, w których zastosowano system głębinowego odwadniania.
Dzięki dotacji do Stacji już w drugim kwartale 2024 r. trafią także wielkogabarytowa i małogabarytowa komory klimatyczne. Do Stacji należy akredytowane laboratorium badawcze, wyposażone w sprzęt pomiarowy, w tym komory klimatyczne. Te ostatnie są wykorzystywane do badań wpływu mikroklimatu na funkcjonowanie sprzętu ratowniczego i górniczego stosowanego w kopalniach podczas działań ratowniczych. Komora klimatyczna wielkogabarytowa wykorzystywana jest także do badań eksploatacyjnych z udziałem ratowników górniczych wyposażonych w sprzęt poprawiający komfort pracy w różnych warunkach klimatycznych, np. kamizelek chłodzących, odzieży odprowadzającej ciepło, aparatów oddechowych, itp.
– Zakup aparatury badawczej, tj. dwóch komór klimatycznych, pozwoli na zastąpienie już wiekowych i mocno wyeksploatowanych urządzeń, nowoczesnymi. Coraz częściej występujące w kopalniach zagrożenie klimatyczne wymusza posiadanie specjalistycznego wyposażenia, które może być wykorzystane do badań kontrolnych sprzętu górniczego i ratowniczego w trudnych warunkach – podkreśla Robert Wnorowski.
Od roku 2016 dotacja z NFOŚiGW dla CSRG w Bytomiu wyniosła ponad 18,7 mln zł.
– Dzięki temu mogliśmy zakupić przewoźny wyciąg ratowniczy, specjalistyczne aparaty regeneracyjne z przyrządami kontrolno-pomiarowymi, urządzenia do pozyskiwania azotu z powietrza atmosferycznego, sprzęt ratowniczy, łączności ratowniczej i aparatury pomiarowej, w tym m.in.: kamery termowizyjne, pompy wodne głębinowe i wodne szlamowe, aparaty regeneracyjne, chromatografy i mikrochromatografy gazowe, urządzenie do lokalizacji poszkodowanych pod zawałem. Dotacje umożliwiły też zakup specjalistycznego wozu bojowego, samochodów do przewozu pogotowia. To bardzo cenna i wartościowa pomoc dla służb ratowniczych – wylicza rzecznik prasowy CSRG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bardzo ładnie Panie rzeczniku. Proszę tu na forum opisać jak te zakupy realnie wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa prowadzenia akcji ratowniczych i prac profilaktyki na kopalniach. Czy ten sprzęt będący w Bytomiu poznali ratownicy kopalń szkolący się w poszczególnych OSRG na kursach okresowych? Czy na szkoleniach z kadrą prowadzącą akcje ratownicze nowości sprzętowe są tylko prezentowane czy też omawiane w szczegółach jaki sprzęt do jakich akcji może być wykorzystywany ? Proszę o merytoryczną odpowiedź ?