Niektóre spory są na tyle poważne, że trafiają do sądu, który rozstrzyga racje poszczególnych stron i wydaje werdykt. Postępowania sądowe są jednak męczące, a do tego często ciągną się w nieskończoność. Czasami znacznie lepiej jest skorzystać z alternatywnej ścieżki mediacji, która umożliwia osiągnięcie kompromisu satysfakcjonującego obie strony. Jakie umiejętności i kompetencje zawodowe są kluczowe w pracy mediatora sądowego?
Kim jest i czym zajmuje się mediator sądowy?
Do rozwiązywania konfliktów nie trzeba pośredników, ale mimo to w przypadku poważnych sporów warto sięgnąć po pomoc profesjonalisty. Kim jest mediator sądowy? To bezstronny ekspert, który został wpisany na listę mediatorów prowadzoną przez prezesów sądów okręgowych. Nie jest on więc przypadkową osobą – mediator sądowy musi dysponować specjalistyczną wiedzą, potwierdzoną przez doświadczenie w zawodzie.
Mediator sądowy pełni funkcję bezstronnego pośrednika w sporach. Jego najważniejszym zadaniem jest zażegnanie konfliktu oraz znalezienie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony. Mediacje stanowią świetną i skuteczną alternatywę dla procesów sądowych – przed wytoczeniem powództwa warto spróbować z nich skorzystać. Co więcej, z usług mediatora sądowego można skorzystać, nawet jeśli toczy się już proces przed sądem. W każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji opłaca się poszukać polubownego rozwiązania konfliktu!
Jak zostać mediatorem sądowym?
Żeby zostać mediatorem sądowym, trzeba spełnić szereg wymagań określonych przez polskie prawo. Najważniejsze z nich to ukończenie 26. roku życia, pełna zdolność do czynności prawnych, dobra znajomość języka polskiego, niekaralność oraz praktyczna wiedza z zakresu prowadzenia mediacji, poparta doświadczeniem oraz konkretnymi rezultatami.
Osoby, które spełnią powyższe wymagania mogą ubiegać się o wpis na listę mediatorów sądowych poprzez złożenie wniosku do prezesa wybranego sądu okręgowego. Procedura zajmuje z reguły kilka tygodni. Co istotne, mediator sądowy od strony formalnej nie musi posiadać żadnego tytułu zawodowego lub stopnia naukowego, choć wykształcenie kierunkowe z zakresu prawa lub psychologii zdecydowanie przydaje się w tym zawodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy mediatora sądowego, to zajrzyj do serwisu Dobra Umowa: https://dobraumowa.org/.
Jakie umiejętności musi posiadać mediator sądowy?
Mediator sądowy musi wyróżniać się bezstronnością oraz nienaganną opinią. W tym zawodzie najważniejsza jest uczciwość – nie wolno poddawać się wpływom żadnej ze stron. Inne, pożądane cechy charakteru to cierpliwość, odporność na stres oraz opanowanie. Oczywiście niezbędna jest również doskonała znajomość technik negocjacyjnych. Trzeba wiedzieć, jak zachęcić klientów do porozumienia.
Pozbawione emocji podejście do sprawy jest równie istotne, co optymizm. Mediator sądowy musi szczerze wierzyć, że da się rozwiązać konflikt w sposób satysfakcjonujący obie strony. Nie zawsze jest to proste, a wiele sytuacji może prowadzić do zwątpienia w sens negocjacji. Należy się tego wystrzegać, żeby nie paść ofiarą wypalenia zawodowego.
Ile zarabia mediator sądowy?
Zarobki mediatorów sądowych zależą od wyceny przedmiotu sporu. W sprawach majątkowych jest to 1 proc. spornej kwoty lub wartości, ale nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych. Natomiast jeśli nie da się określić wartości sporu, to mediator sądowy otrzyma 150 złotych za pierwsze oraz 100 zł za wszystkie kolejne spotkania ze stronami sporu. Ponadto może on ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu oraz wynajmu pomieszczenia.
Warto przy tym pamiętać, że mediatorzy sądowi często pracują w sprawach, w których spór nie dotyczy kwestii majątkowych. Najczęściej są to konflikty rodzinne. Wówczas wysokość ich wynagrodzenia ustala wolny rynek. Z reguły godzina pracy mediatora sądowego to od 50 do nawet 250 złotych. Wszystko zależy od stopnia trudności konfliktu, kosztu przygotowania do sprawy oraz czasu trwania mediacji. Mediator sądowy to dobrze płatny zawód, choć na polskim rynku utrzymuje się z niego niewielkie grono osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.