W piątek, 2 maja, ukaże się najnowszy numer Górniczej. Tematem czołówkowym jest kwestia kopalnianych wód zrzucanych do rzek i działań, które w związku z tym podejmują górnicze spółki.
O problemie mówili przedstawiciele spółek górniczych, którzy we wtorek, 30 maja, spotkali się w katowickiej siedzibie Polskiej Grupy Górniczej.
– Kopalnie podejmują wyzwania, żeby ograniczyć do minimum zrzut ładunków niepożądanych, czyli chlorków i siarczanów, do Odry i Wisły. Stąd też stosowanie systemów retencyjnych, których głównym zadaniem jest gromadzenie wody z kopalń przy niskich stanach wód w rzece, a przy wysokich stanach wód odpompowywanie ich bezpośrednio do rzek. To powoduje zmniejszenie stężenia ładunków niepożądanych w rzekach – argumentował Horst.
O tym, jakie to są działania związane z ochroną wód powierzchniowych Czytelnicy przeczytają w artykule otwarciowym pt. „Ochronić Odrę” oraz w jego kontynuacji w środku numeru pt. „Ochrona przez retencję”.
Jak zwykle nie brakuje wiadomości prosto z kopalń. W artykule pt. „Wydłużyli ścianę o 75 metrów” czytelnicy dowiedzą się, jakie efekty przyniosło kilka tygodni ciężkiej pracy górników z ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. Przygotowali oni m.in. do eksploatacji ścianę XXVI w pokładzie 405/3 oraz na wybiegu ściany XX w pokładzie 405/1 wydłużyli jej długość o 75 m. Wcześniej wyrabowali i podsadzili chodnik 20a w tym pokładzie. Było to dla załogi szczególnym wyzwaniem technologicznym i organizacyjnym.
Przyglądamy się również pracy stacji odmetanowania, która od ośmiu lat działa w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Odzyskiwany gaz, dzięki zastosowaniu silnika metanowego, wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Rydułtowski zakład górniczy znajduje się obecnie w czołówce efektywności wykorzystania ujętego metanu o czym można przeczytać w tekście pt. „Węgiel, metan i woda”.
W artykule pt. „Zainwestowali w naturę” nasi czytelnicy znajdą natomiast informacje o proekologicznych działaniach pojętych przez ruch Chwałowice kopalni ROW. Chodzi o teren Mośnika w Chwałowicach – górniczy zakład przeprowadził tam działania rekultywacyjne i znowu, jak za dawnych lat, można tu spacerować i wypoczywać.
Przez cały czas śledzimy to, co się dzieje w Trzebini. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczęła w tym tygodniu odpompowywanie wód gruntowych. Rozruch pierwszej z dwóch pomp ruszył przed południem w poniedziałek, 29 maja. O szczegółach można przeczytać w artykule pt. „Pompy pomogą w walce z zapadliskami”.
W dziale Po szychcie czytelnicy znajdą artykuł „Pokój, miłość i rock’n’roll”, który utwierdza w przekonaniu, że górnicy to ludzie o wielu talentach. Członkowie grupy Koher z Rybnika kochają rocka i bluesa, śpiewają po śląsku, mają szerokie grono odbiorców i na dodatek organizują liczne akcje charytatywne. Do zespołu należy Sebastian Koch, który na co dzień pracuje jako rewident szybowy w ruchu Marcel kopalni ROW.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.