- Grupa Tauron jest gotowa do wydzielania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - zadeklarował w środę, 31 maja, prezes spółki Paweł Szczeszek. Zapowiedział, że Grupa przeznaczy w tym roku rekordowe 2,4 mld zł na rozwój sieci dystrybucyjnej.
Podczas środowej konferencji prasowej poświęconej wynikom Grupy Tauron w pierwszym kwartale tego roku, prezes przypomniał, że w 2023 r. Grupa weszła bez kopalń węgla kamiennego, zbytych na rzecz Skarbu Państwa. Szczeszek ocenił, że rok 2023 będzie dla Taurona przełomowy, ponieważ w tym okresie dojdzie do znaczących zmian strukturalnych.
- W zaawansowanej fazie znajduje się proces przeniesienia węglowych bloków wytwórczych do NABE. Zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania reorganizacyjne, w tym integrację aktywów w spółce Tauron Wytwarzanie, i jesteśmy gotowi do wydzielenia do NABE. Trwają również zaawansowane prace w zakresie uzgodnień dokumentacji transakcyjnej - powiedział Paweł Szczeszek.
Odpowiadając na związane z tym procesem pytania, prezes sprecyzował, że Tauron praktycznie wykonał już wszystkie prace wewnętrzne przygotowujące aktywa do transferu.
- Zakończyliśmy raporty due diligence, (...) praktycznie finalizowane są wyceny tych aktywów. Trwają prace nad dostarczeniem materiałów dla banków. Jeśli chodzi o finansowane, mówimy tutaj o modelu transferu finansowania wewnątrzgrupowego do NABE i ewentualnie jego spłaty. Cały czas trwają dyskusje w tym zakresie - one będą sfinalizowane po tym, jak zostaną finalnie uzyskane zgody komitetów kredytowych banków - wyjaśnił Szczeszek.
Jak ocenił, dzięki wydzieleniu aktywów węglowych - zarówno wydobywczych, jak i wytwórczych - diametralnie zmieni się postrzeganie Grupy na rynkach finansowych i kapitałowych, co oznacza - mówił prezes - zdecydowanie łatwiejszy dostęp do środków finansowych na rozwój Grupy.
- Grupa Tauron jest ogromnym zwolennikiem projektu NABE, bardzo nam na tym zależy - zaznaczył Szczeszek, wyrażając nadzieję, że ten projekt zostanie uruchomiony jak najszybciej.
- Mamy nadzieję, że - zgodnie z tym, co powiedział premier - w ciągu najbliższych kilku tygodni zakończymy prace związane z wycenami, z uzyskiwaniem zgód komitetów kredytowych. Na finalizacji są prace związane z negocjacją zapisów umowy SPA. Liczymy w związku z tym, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli podpisać pierwszą umowę w zakresie transferu tych aktywów - poinformował prezes Grupy Tauron. Ocenił, że dla powstania NABE nie jest potrzebna notyfikacja Komisji Europejskiej.
- Równolegle do przygotowań związanych z NABE - mówił prezes - Tauron systematyczne rozbudowuje nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W pierwszej połowie marca rozpoczęliśmy prace przy budowie dwóch farm wiatrowych: Gamów oraz Mierzyn, a w maju ruszyła budowa kolejnej farmy wiatrowej w Warblewie. Inwestycje te są potwierdzeniem konsekwentnej realizacji naszej strategii Zielonego Zwrotu Taurona - podkreślił prezes.
Zapowiedział, że rozpoczęte projekty wiatrowe zostaną zakończone w czwartym kwartale 2024 r., a dzięki nim nasze moce wytwórcze Grupy w OZE wzrosną o ponad 120 MW. Na etapie analizy mamy obecnie kilkanaście projektów zarówno wiatrowych, jak i fotowoltaicznych - dodał Szczeszek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I związki zawodowe za bramy!Tam można organizować wycieczki i żyć na wikcie turystów!