Sejmowa komisja do spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała nowelizację Prawa energetycznego z poprawkami i wniesioną autopoprawką. Nowelizacja wprowadza szereg zmian w sektorze energetycznym, m.in. wzmacnia prawa odbiorców energii.
W piątek sejmowa Komisja do spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (UC74) wraz z autopoprawką. Podczas prac komisji posłowie wnieśli szereg zmian o charakterze redakcyjnym, które zostały przejęte w drodze upoważnienia.
Wprowadzono też 4 poprawki o charakterze redakcyjnym, doprecyzowującym i technicznym.
Zgłoszona autopoprawka przewiduje natomiast zmiany w kilku obszarach. Koryguje przepisy dotyczące Platformy Paliwowej. Po zmianie przepisów Prezes RARS przejmie zadania Prezesa URE związane z weryfikacją realizacji obowiązków sprawozdawczych oraz ewentualnym wszczęciem postępowań administracyjnych w sprawie naruszeń. Dodatkowo nowe prawo pozwoli producentom i handlowcom na wypełnianie obowiązków informacyjnych przy pomocy Platformy Paliwowej. Jak zauważono w uzasadnieniu autopoprawki ma ona również na celu rozszerzenie możliwości finansowania odtworzenia wolumenów przeniesionych decyzją ministra właściwego ds. energii z zapasów agencyjnych do rezerw strategicznych. „Obecnie odtworzenie tych wolumenów może być finansowane z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, jednak ze względu na ograniczone środki znajdujące się w tej rezerwie konieczne jest rozszerzenie możliwości finansowania odtworzenia zapasów agencyjnych z Funduszu Zapasów Interwencyjnych” - wyjaśniono.
Kolejną kwestią, która reguluje autopoprawka, jest związana - jak podkreślono - z zabezpieczeniem ciągłości dostaw gazu ziemnego do systemów niemających połączenia z krajową siecią przesyłową lub dystrybucyjną, a zasilanych z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zmiany w Prawie budowlanym, które dotyczą wydłużenia terminu zgłoszenia budowy stacji regazyfikacji LNG. „Celem projektowanego rozwiązania jest zwiększenie elastyczności działania w przypadku podjęcia przez operatora systemu gazowego wymaganych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego w formie LNG do ww. lokalnych systemów dystrybucyjnych poprzez podłączenie tych sieci do tymczasowych stacji regazyfikacyjnych” - wyjaśniono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.