Kto chciałby wziąć syna lub córkę na zwiedzanie kopalni w Dzień Dziecka, tego dnia powinien się spodziewać tłumów. Najpopularniejsze turystyczne kopalnie właśnie 1 czerwca czekają na przysłowiowe oblężenie.
Podziemne trasy turystyczne przy niektórych okazjach wprowadzają specjalne oferty, tańsze bilety i innego rodzaju zachęty do odwiedzin. W przeszłości np. tańsze bilety lub bezpłatny wstęp do niektórych tras podziemnych oferowany był np. z okazji Dnia Matki, na organizowaną w województwie śląskim Industriadę czy też w ramach akcji Weekend za pół ceny. W tym roku z okazji Dnia Dziecka nie wszędzie można znaleźć jakieś dodatkowe atrakcje w trasach podziemnych.
- Nie przewidujemy dodatkowych wydarzeń z okazji Dnia Dziecka - poinformowała nas Sylwia Kapłon z podziemnej trasy turystycznej Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie.
Również Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej nie oferuje nic ponadprogramowego dla dzieci na 1 czerwca.
- Nie i nigdy tego nie robiliśmy. Na co dzień i w ramach imprez corocznych takich, jak: Industriada, Noc Muzeów, Barbórka, wakacje, ferie zimowe organizujemy zawsze dużo zajęć i warsztatów dla dzieciaków - uzasadnia Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, będącego właścicielem Kopalni Ćwiczebnej.
Z okazji Dnia Dziecka nie planują żadnych dodatkowych wydarzeń także Sztolnie Walimskie.
Dlaczego w Dzień Dziecka nie ma co liczyć na jednodniową obniżkę cen biletów?
- To największe żniwa, więc nie musimy obniżać cen, nie reklamujemy tej daty, bo i tak nie mamy już za bardzo wolnych miejsca na zwiedzanie - odpowiada, pragnący zachować anonimowość, przedstawiciel jednej z turystycznych kopalń.
Z okazji dziecięcego święta 1 czerwca szkoły mają możliwość nieprzeprowadzania tego dnia lekcji. W zamian dzieciom zapewnia się zajęcia sportowe lub innego rodzaju atrakcje na miejscu. Część szkół organizuje w ten dzień wycieczki dla uczniów. Celem wycieczek są m.in. podziemne trasy turystyczne.
W centralnej Polsce jedyną kopalnią udostępnioną do zwiedzania jest podziemna kopalnia piasku Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim. Tam 1 czerwca nie ma ponadplanowych atrakcji.
- W Dniu Dziecka mamy bardzo dużo dokonanych rezerwacji grup szkolnych na zwiedzanie trasy, w związku z czym nie przewidujemy dodatkowych atrakcji - informuje Małgorzata Wróblewska, p.o. kierownika w Dziale Rozwoju Turystyki Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, zarządzającym trasą podziemną.
W południowej Polsce do najpopularniejszych pogórniczych punktów na turystycznej mapie Sudetów należy Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Przypuszczalnie w tegoroczny Dzień Dziecka może ją odwiedzić ponad trzy tysiące osób.
- Pierwszego czerwca mamy 83 autokary, więc nie przewidujemy dodatkowych atrakcji. Marzymy, żeby sprawnie poszło z realizacją normalnego programu - mówi Elżbieta Szumska, szefowa Kopalni Złota w Złotym Stoku.
W Dzień Dziecka złotostocka kopalnia pracuje już od godz. 8.00. Wejścia na trasę podziemną zaplanowane są tego dnia co 7 min (!). Będą to głównie uczestnicy wycieczek autokarowych. Osoby indywidualne tego dnia będą dołączane do grupy.
Niektóre kopalnie postanowiły zaakcentować w jakiś sposób Dzień Dziecka. Dotyczy to zasadniczo tych tras podziemnych, które pozostają na utrzymaniu samorządów lub korzystają z dotacji budżetowych.
- Na Dzień Dziecka zaprosimy na minipiknik górniczy - potwierdza Tomasz Czeleń z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
- W Dniu Dziecka na Trasie Turystycznej kopalni na dzieci czekał będzie Skarbnik – dobry duch kopalni - informuje Monika Szczepa z Kopalni Soli w Wieliczce.
Natomiast zabrzańska Sztolnia Królowa Luiza zaprasza dzieci nie w Dzień Dziecka, ale w niedzielę, 28 maja. Na powierzchni w Parku 12C w godz. od 10.00 do 18.00 mają się odbywać zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.