Amfetamina w kiełbasie, alkohol w pomarańczy, dopalacze w termosach. To fragmenty z raportów służb bhp zakładów górniczych różnego typu w całej Polsce. Sekcje zwłok przeprowadzone w dwóch przypadkach zgonów nagłych w kopalniach w 2022 r. dowiodły, że pracownicy ci zażywali środki psychotropowe w postaci amfetaminy i metamfetaminy.
Po kopalniach krąży powiedzenie, że „starzy górnicy piją wódkę, a młodzi ćpają”. Nie jest to oczywiście zjawisko powszechne, lecz z drugiej strony nie można udawać, że problemu z używkami w ogóle nie ma.
„Niepokojący trend wypadkowości śmiertelnej w górnictwie odkrywkowym związany był między innymi z pracą pod wpływem alkoholu. Wykonana analiza potwierdza, iż w 40 proc. zaistniałych wypadków śmiertelnych w tym rodzaju górnictwa spowodowana jest poprzez niewystarczające działania przedsiębiorców w zakresie procedur dotyczących niezatrudniania pracowników pod wpływem alkoholu” – czytamy w raporcie Wyższego Urzędu Górniczego o stanie bezpieczeństwa w górnictwie.
Ale jak tu pilnować, skoro pracownik wnosi na teren kopalni pomarańcze, do których wcześniej wstrzyknął alkohol, lub też pęto kiełbasy zaprawione amfetaminą? To przykłady zachowań, które przed dwudziestu laty pojawiały się w raportach Służby Więziennej. I stamtąd trafiły do górnictwa.
Przypadki, że pracownicy kopalń spożywają alkohol i narkotyzują się podczas pracy, nie należą do rzadkości. Nadzór górniczy dysponuje zupełnie świeżym filmem zarejestrowanym przez monitoring kopalniany, na którym widać górnika tańczącego w podziemnym wyrobisku przy wprowadzonej w ruch maszynie. W innej kopalni dwóch górników zrobiło sobie wyścigi ładowarkami po korytarzach. Dozór w raporcie napisał, że sprawiali wrażenie pobudzonych i mieli rozszerzone źrenice oczu. Nie ustalono jednak, jakiej substancji odurzającej użyli. Znany jest również przypadek górnika, który do pracy zgłosił się trzeźwy, a tuż przed zakończeniem szychty zasnął. Przyczyną było nadużycie alkoholu. Miał go 2,5 promila w wydychanym powietrzu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.