Firmy z Polski, Japonii i Ukrainy podpisały w piątek listy intencyjne ws. udziału w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej w Buczy na Ukrainie. Projekt Strefy przewiduje m.in. produkcję na lokalne potrzeby energii przy wykorzystaniu zielonego wodoru i amoniaku.
Zielona Strefa Przemysłowa ma objąć 3 tys. ha. Hynfra zaproponowała samorządowi Buczy model dekarbonizacji na wzór tego, który właśnie rozpoczyna się w Sanoku. Projekt w Buczy będzie realizowany w partnerstwie z ukraińską firmą inżynieryjną UTEM oraz dostawcami technologii z Japonii, w szczególności z firmą Tsubame BHB. Tsubame i Hynfra podpisały w zeszłym roku memorandum dotyczące rozwoju małoskalowych instalacji do produkcji zielonego amoniaku. Odpowiednie listy intencyjne podpisano w obecności mera Buczy, przedstawiciela ministerstwa gospodarki Japonii, placówek dyplomatycznych i biznesu.
Bucza to miejscowość w obwodzie kijowskim, okupowana wiosną przez wojska rosyjskie, stała się symbolem rosyjskich zbrodni, w tym na ludności cywilnej. W czasie okupacji została zniszczona infrastruktura, sieci przesyłowe, budynki prywatne i publiczne. Miasto obecnie intensywnie się odbudowuje.
Projekt Zielonej Strefy Przemysłowej przewiduje produkcję energii na potrzeby lokalnej konsumpcji. Wodór i amoniak będą produkowane z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, i zużywane dalej m.in. jako energia elektryczna, paliwo i nawozy. Obecnie są przygotowywane założenia projektu, następnie sporządzone zostanie studium wykonalności.
Bucza przekazuje na cele Zielonej Strefy tereny wokół miasta, Hynfra odpowiedzialna będzie za koncepcję i projekt, Tsubame dostarczy technologię budowy zielonych bezpiecznych amoniakalnych magazynów energii, a ukraiński UTEM ma przeprowadzić sam proces budowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.