Kiedyś była tu kopalnia odkrywkowa piasku podsadzkowego. Od ponad pół wieku w jej miejscu funkcjonuje rekreacyjny zalew. W razie pozyskania zewnętrznych środków finansowych, gmina przewiduje postarać się o tablice informujące m.in. o historii tego miejsce.
Położony na północnych obrzeżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego zalew Nakło-Chechło to najpopularniejsze miejsce letnich kąpieli w okolicach Tarnowskich Gór. Jak co roku przed sezonem gmina Świerklaniec poczyniła przygotowania i prace porządkowe.
- Nad zalewem Nakło-Chechło teren w rejonie cypla i dojazdu do rybaczówki od strony Miasteczka Śląskiego został uporządkowany. Wycięte zostały porastające ten teren gęste krzaki. Dzięki współpracy gminy Świerklaniec z Nadleśnictwem Świerklaniec pojawiło się kilka nowych ławeczek z drewnianych bali oraz stoły. Docelowo ma ich być kilkanaście. Należy pamiętać, że gmina Świerklaniec dzierżawi teren OW Zalew Nakło-Chechło od Lasów Państwowych, a grunt ten stanowi użytek leśny. W praktyce oznacza to, że inwestycje realizowane przez gminę na terenie zalewu są niemożliwe lub ograniczone do poziomu zapewniającego utrzymanie istniejącej infrastruktury. W trakcie sezonu jak zwykle będą pobierane opłaty parkingowe. Pod warunkiem dobrej pogody inkasenci będą pracować codziennie, a ich praca ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa w razie ewentualnej ewakuacji oraz przejazdu służb uprzywilejowanych, takich jak: karetka, straż, policja. Jeżeli chodzi o miejsca wyznaczone do kąpieli, to będą one w miejscach niezmienionych względem 2022 r. Będzie także zapewniona obsługa tych miejsc przez ratowników WOPR - wylicza Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.
W roku 2023 gmina nie planuje wykaszania roślinności wodnej, tak jak to miało miejsce rok wcześniej.
Zalew Nakło-Chechło został oficjalnie udostępniony społeczeństwu pod koniec czerwca 1970 r. po zagospodarowaniu zalanego wyrobiska piasku podsadzkowego, wydobywanego tu na potrzeby przemysłu węglowego. Nad brzegiem jeziora próżno jednak jak na razie szukać tablic informacyjnych opowiadających o historii tego miejsca, czy o jego genezie. Jest szansa, że to się zmieni.
- Mamy oczywiście świadomość, że zalew Nakło-Chechło powstał w miejscu wyrobiska piasku oraz znamy historię powstania tego sztucznego zbiornika. Posiadamy nieliczne fotografie pochodzące z początku lat 70. XX w., jednak jest ich zbyt mało, żeby stworzyć tego typu tablice informacyjne. Do tego potrzebna byłaby pomoc pasjonatów, którzy posiadają niezbędne materiały. Konieczna byłaby także konsultacja naukowa. Przygotowanie tablic informacyjnych jest świetnym pomysłem, który był już przez gminę rozważany. Złożyliśmy fiszkę projektową dotyczącą przeprowadzenie inwestycji nad zalewem oraz w zabytkowym parku w Świerklańcu, aby pozyskać środki zewnętrze z Krajowego Planu Odbudowy. W razie przyznania środków takie tablice informacyjne powstaną nad zalewem Nakło-Chechło - informuje Benedykt Guzy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.