PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.
Prezes PKN Orlen, który był w czwartek gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, podkreślił, że od kilku lat podejmowano działania umożliwiające dostosowanie się do przeprowadzenia transformacji energetycznej w Polsce.
- Dlatego robiliśmy proces łączenia spółek, dlatego przejmowaliśmy Lotos, PGNiG, Energę - dodał.
Obajtek, odnosząc się do kosztów związanych z niezbędnymi inwestycjami, zwrócił uwagę, że ransformacja paliwowo-energetyczna to nie są miliony, to są miliardy.
- I przez to, że mamy odpowiedni poziom przychodów, odpowiednią ekspozycję na rynkach europejskich, mamy możliwość przeprowadzenia transformacji - ocenił prezes PKN Orlen.
Jak przypomniał Obajtek, w zaktualizowanej na początku roku strategii Grupy Orlen do 2030 r. zapisano 320 mld zł na inwestycje, które będą związane z transformacją energetyczną. Dodał, iż w tym roku wielkość tych nakładów wyniesie 36 mld zł.
Prezes PKN Orlen zaznaczył przy tym, że koncern realizuje szereg bardzo dużych przedsięwzięć np. w zakresie wodoru, paliw syntetycznych czy biododatków. Wspomniał w tym kontekście, iż przyspieszone zostały m.in. prace nad wdrożeniem - o dwa lata wcześniej - benzyny E10 z domieszką alkoholu, która ma zastąpić obecną benzynę Pb95. Ostatnio informowano, że nowe paliwo ma być produkowane od stycznia 2024 r.
- Stworzyliśmy duży koncern, który stabilizuje sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną. I dzięki temu, i dzięki działaniom rządu, mamy jedne z najniższych cen w Europie. Ja wiem, że jest drogo, ale to nie jest spowodowane z naszej winy. To jest spowodowane kryzysem. Wcześniej covid. Teraz sytuacja wojenna. Jesteśmy krajem, który graniczy z krajem, który został napadnięty brutalnie. I tak naprawdę robimy wszystko, żeby tę sytuację stabilizować i Polacy to widzą - oświadczył Obajtek.
Jak zaznaczył prezes PKN Orlen, koncern prowadzi też inwestycje związane z rozwojem swojej sieci stacji paliw, w tym na rynkach zagranicznych. Inwestuje również w segment rafinerii oraz petrochemii. Dodał, że w ramach rozwoju i modernizacji części petrochemicznej w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku realizowana jest obecnie ajwiększa w Europie inwestycja w tej branży - budowa kompleksu Olefiny III.
- Dzięki tym wszystkim połączeniom, akwizycjom, inwestycjom dziś jesteśmy w oil and gas w Europie koncernem dziesiątym tak naprawdę. To jest właśnie marka Polski. Nie tylko utrzymujemy dużą działalność w Polsce, ale w całym regionie. Gwarantujemy tak naprawdę bezpieczeństwo całemu regionowi - stwierdził Obajtek.
Dodał jednocześnie, że ważną częścią strategii płockiego koncernu jest rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach SMR. Przypomniał, że koncern podał w ostatnim czasie siedem lokalizacji tych obiektów w Polsce. Niedawno informowano, że pierwsza elektrownia wyposażona w zaawansowany model małego reaktora jądrowego BWRX-300 ma zostać uruchomiona w Polsce w 2029 r.
- Musimy budować źródła zero emisyjne i to robi Orlen: offshore, onshore, fotowoltaika. Tu bardzo mocne mamy inwestycje. Ale również musimy patrzeć na źródła zero emisyjne pracujące w podstawie, a takimi źródłami są SMR-y. To jest tania energia i jeszcze produktem ubocznym jest ciepło, więc to jest tanie ogrzewanie miast. I musimy iść w taki rodzaj inwestycji - oświadczył Obajtek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.