Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, podczas spotkania z cyklu „Polska jest jedna” w Kamienicy Polskiej mówił o unijnym rozporządzeniu metanowym i zmianach, jakie udało się nanieść na jego projekt. W pierwotnym kształcie dla polskiego górnictwa to rozporządzenie było tragiczne w możliwych skutkach.
Minister podkreślił, że do czasu, kiedy nie będziemy mieli alternatywnych żródeł energii, polski rząd musi wspierać rodzimy węgiel.
– Dopóki nie będziemy mieli realnie energii z innych źródeł, musimy polski węgiel wspierać i dlatego tak ważna była ta batalia, która stoczona była, a nawet dalej się toczy w Parlamencie Europejskim, w sprawie emisji metanu. Bo przyjęcie tych rozwiązań, które zaproponowano w Brukseli, oznaczałoby właściwie szybką likwidację polskiego węgla i polskiego górnictwa ze wszystkimi tego skutkami - powiedział wicepremier.
Dodał, że skutki zamknięcia kopalń przede wszystkim dotkną bezpośrednio ludzi, którzy w kopalniach pracują.
- Nie tylko chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, ale też o wielkie skutki społeczne. Bo wiemy, że w górnictwie węgla kamiennego pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób, a kiedy doliczymy do tego rodziny, kiedy weźmiemy wszystkich, którzy pracują w firmach kooperujących, to jest to wielokrotnie większa liczba osób, która utrzymuje się dzisiaj również z górnictwa - wyliczył Jacek Sasin.
Dodał, że te plany Brukseli udało się zatrzymać i spowodować, że to prawo w tej wersji, które przyjmowane jest właśnie przez Parlament Europejski, nie zabije polskiego górnictwa.
Wypracowany kompromis zakłada dopuszczalne poziomy emisji metanu w wysokości 5 t na 1000 t wydobywanego węgla od 2027 r. i 3 t metanu na 1000 t wydobywanego węgla od roku 2031. Emisje te mają być liczone na poziomie operatora kopalni, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalni uśrednić emisje.
W tych założeniach rozwiązanie przyjęte w PE jest podobne do stanowiska przygotowanego przez przedstawicieli rządów UE w Radzie UE. Zakłada ono także dodatkowy element w postaci zamiany kar za emisję metanu na opłaty i możliwości wykorzystania płaconych przez kopalnię opłat za nadmiarowe emisje metanu na inwestycje w wychwyt metanu w kopalniach. Mechanizm ten będzie zachęcał do koniecznych inwestycji i tym samym będzie miał wpływ na ograniczanie zmian klimatycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.